Venkovní podlahy

Deka u bazénu, aneb decking okolo domu

Deka u bazénu, aneb decking okolo domu

Trávení volného času venku na terase, zahradě či u bazénu je nejlepší relaxací jak si odpočinout po náročném pracovním tempu uplynulého dne nebo týdne. Ležení na trávě už dávno není považováno za žádoucí, vzhledem ke klíšťatům a ničení trávníku. Moderní jsou dřevěné terasy a venkovní podlahy, zahrnuté pod společný a výstižný název – decking.

Co je to decking?

Podle doslovného překladu slovo decking označuje podlahu, obložení nebo plošinu, což plně vyjadřuje účel k němuž je určen. Venkovní plochy kryté dřevěnými deskami z odolných druhů exotických dřevin mohou sloužit jednak k vyrovnání či spojení nerovného terénu na zahradě či u domu. Například dřevěná terasa před domem může nahradit  schody nebo spojovací cestu mezi domem a bazénem. Samostatná plata, čili plochy různého tvaru i rozměru, slouží k odpočinku na lehátku, které v trávníku zanechají rýhy či vytlačenou stopu. Jednoduše řečeno, decking dává zahradě nové dimenze využití prostoru a slouží jako komfortní povrch k pohodlné chůzi, posezení či ležení.

Tvar a materiál


Základem venkovních podlah je vždy rošt a drážkované profily, desky či kazety. Všechny dřevěné prvky jsou vyráběny z nejodolnějších druhů exotických dřevin, (bangkirai, massaranduba, merbau, akát, teak, ipe, cumaru, tatajuba, garapa), které jsou o polovinu tvrdší než náš dub, odolají vlhkosti, slunečnímu záření i mrazu. Podlaha venku musí proti zmíněným povětrnostním vlivům obstát a přitom musí být pro chůzi bezpečná, s minimálními požadavky na údržbu a s maximálními na její životnost. Většinu z těchto požadavků exotická dřeva splňují, ale protiskluzové nejsou. Proto se na dřevěných profilech frézují drážky. Podélné jemné drážky na lícové straně zajišťují protiskluzovou úpravu, hlubší drážky na protilehlé straně jsou vyfrézovány z důvodu pnutí materiálu. Vzhledem ke kvalitě zpracování lze většinou obě strany zvolit jako pohledové. Jemná drážka se s úspěchem používá tam, kde je umístěn zahradní nábytek a hrubá v blízkosti bazénu, kde hrozí uklouznutí po mokrém povrchu.

Decking s mezerou nebo bez?

Konstrukci deckingu můžete volit buď viditelnou nebo takovou, kde spoj není znatelný nebo jen částečně. Desky se buď na rošt připevňují nerezovými šrouby, požadujete-li však plochu nerušenou vruty můžete si vybrat mezi částečně viditelnou spojkou nebo dokonce lepený spoj. Desky se na rošt lepí speciálním lepidlem odolávajícím povětrnostním vlivům, vlhkosti a vodě.

Jiný způsob spojení je rychlejší a esteticky čistší. Systém speciálních drážek na bočních stranách umožňuje desky na rošt připevnit rychlospojkami. Takzvaný systém clip je v principu spojka čtvercovitého tvaru, která se zasune do frézované drážky desky a zespodu přišroubuje k roštu. Výhodou clipsystému jsou šrouby skryté v mezerách mezi deskami, spoj zůstane neviditelný a neruší celkový vzhled dřevěné plochy.

Autor: Irena Forejtová

20. srpen 2008 www.Living.cz

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Zdenka BRENNEROVÁ  (3.5.2011 10:06)

Prosím o vysvětlení, zda je u pokládky deckingu nějaké pravidlo pro skladbu prken - příklad - mám terasu dlouhou 840 cm, takže by šly použít prkna dlouhá 420 cm. Prostředkem by ale při rozdělené pokládce běžely vždy čtyři šrouby a na roštech dva. Zdá se mi, že by se to mělo spíše nějak střídat, ale pravidelně, aby se to nekroutilo. Nikde jsem k tomu nenašla technické údaje. Můžeme mi poradit? Firma, která nám má pokládku dělat, jde cestou nejmenšího odporu, to jest co se zdá nejjednodušší. Děkuji za laskavou odpověď.

Beránková  (20.3.2011 22:45)

Prosím jaká cenová relace je za metr čtvereční.
Děkuji Beránková


Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe