Pokládka a údržba

Pokládka plovoucí podlahy

pokladkaplovo

Rozhodli jste se, že plovoucí podlaha je to pravé pro Vás? Poradíme Vám, jak postupovat při pokládce plovoucí podlahy.

1. Materiál: parotěsná folie, izolepa, podkladní vrstva (mirelon, hobra nebo selit). Nářadí: pilka, kladívko, stahovák, distanční klínky, tužka, metr, lepidlo.

2. Podlaha se vlivem vnitřních pnutí svévolně pohybuje proto ji nijak nekotvěte.

3. Podlahu pokládejte na pevnou rovnou plochu. Není-li tato dostatečně rovná, má-li nerovnosti větší než 2 mm na 2 m, doporučujeme ji srovnat samonivelační podlahovou stěrkou.

4. Na rovnou podlahu položte 0,2 mm parotěsnou fólii, nechte ji přesahovat 20 cm přes sebe. Folii na tomto místě přelepte. Fólie vytáhněte kolem zdi cca 2 cm nahoru (udělá se tzv. vanička). Na folii nebo např. na dřevěnou podlahu položte podkladní vrstvu (např. selit, hobru nebo mirelon).

5. První řadou dorovnejte případné nerovnosti zdi, přitom zachovejte dilatační spáru.

6. Pokládejte lamely vždy pohledovou stranou nahoru.

7. U první řady ořízněte zámek a oříznutou stranou přiložte ke stěně. Kvůli nutné dilatační spáře cca 14 mm použijte dřevěné distanční klíny.

8. Nejdřív položte první řadu, přitom ovšem dbejte na přesné spojení lamel.

9. Na konci prkno odřízněte a zbylým kusem začněte novou řadu. Pokud by tento kousek byl menší než 40 cm, může se první podlahové prkno z optických důvodů také zkrátit nebo u 2. řady začít s poloviční délkou prkna.

10. Po položení 1. řady dilatujte spáru mezi podlahou a zdí klínky. Další řady pospojujte na kratší straně clickem a pak celou řadu připojte k položené podlaze. Je-li na kratší straně spoj snap, napřed spojte lamelu pomocí clicku na delší straně s položenou podlahou a pak dorazte pomocí stahovacího háku na kratší straně.

11. První tři řady upevněte pomocí dilatačních klínků.

12. Poslední řadu prken nyní po dél ně seřízněte na míru. První a poslední řada nesmí být užší jak 5 cm Lícujte použité prkno na předposlední prkno a označte si linii řezu. I tady dodržte dilatační spáru.

13. Pokud narazíte na trubky topení, označte je na podlahovém prkně a vyvrtejte v něm otvory o 10-15 mm větší než pr. trubek. Nařízněte prkno až k vývrtům. Tuto vyříznutou plochu potřete na plochách řezu lepidlem a ze 13 strany od stěny vsuňte do mezery a přitlačte.

14. Dřevěné zárubně zkraťte dle výšky plovoucí podlahy. U ocelových zárubní není zkrácení možné, pokládku proveďte kolem nich a spáry utěsněte těsnícím tmelem.

U rámu dveří je nejlepší, když se hotový parket může zasunout pod rám dveří. Rám dveří je ve většině případů nutno zkrátit. Přiložte proto kousek podlahového prkna vzorovou stranou dolů k rámu dveří. Tento kousek prkna můžete použít k vedení pro pilu. Nezapomeňte přitom na tloušťku podložky (izolace proti kročejovému hluku apod.) U ocelových rámů není samozřejmě zkrácení možné, pokládku proveďte kolem nich a spáry pak utěsněte těsnící masou.

Závěrečné práce - montáž podlahových lišt

Před montováním podlahových lišt je nutno bezpodmínečně odstranit klíny. Po odstraněni klínků můžete zahájit montáž Clipů. Clipy upevněte podle montážního návodu pomocí šroubků a hmoždinek na zeď ve vzdálenosti cca 50 cm od sebe. Do upevněných Clipů lze pohodlně namontovat podlahové lišty. Lišty lze libovolně dle potřeby demontovat a znovu namontovat.

Dilatační spáry - Dbejte na následující dilatační spáry u větších prostor:

- po 8 m ve směru šířky panelu
- po 10 m ve směru délky panelu
- k sousedící podlahové krytině
- pod každými dveřmi
- u zúžení prostoru
- u dilatačních spár podkladu

 

Redakce 9. 2. 2009 www.obydleni.cz

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Kamil Litvik  (19.11.2010 10:29)

chtel jsem se zeptat, jestli bych mohl plovouci podlahu polozit na betonovou podlahu?zrejme ano, ale potreboval bych vedet, jak izolovat to aby podlaha nebyla z toho betonu moc studena?diky za odpoved na mail: litvikk@seznam.cz

Josef Brož  (8.11.2010 8:44)

Prosím o radu, zda je nutné starou, jinak zdravou dřevěnou podlahu v každém případě zakrýt deskami (dřevotříska aj.), či použít samonivelační stěrku. Prkna jsou samozřejmě částečně t.zv. do klébky, či stačí použít 5 mm silné podkladní desky (Mirelon a pod.)
Děkuji za radu, Brož


Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe