Pokládka a údržba

Pokládání PVC

pokladkapvc

Při pokládání v soukromých bytech lze pokládat elastické podlahové krytiny volně do velikosti místnosti max. 20 m2. U větších ploch doporučujeme celoplošné nalepení. Pro pokládku jsou vhodné všechny rovné, suché, nosné, tvrdé podklady bez trhlin.

Volné pokládání PVC

 

Elastické podlahové krytiny se skladují v rolích na stojato a desky naležato, max. 8 kartonů nad sebou. Před pokládkou by se měla krytina skladovat přes noc v místnosti, kam se bude pokládat. Uřízněte pruhy krytiny a rozložte je na plochu. Při pokládání by měla být teplota v místnosti nejméně 18° C. Pokud jsou nutné dva pruhy krytiny, položí se s menším přesahem a přesně se upraví návaznost vzoru. Pruhy se pak zafixují proti posunu lepicí páskou.

Aby se snížilo pnutí, můžete krytinu u stěn, případně v rozích místnosti naříznout. Přesahující pruhy se nyní připraví pomocí spojovacího řezu k pokládce. K tomu se oba pruhy současně rozříznou rovným nožem. V místě řezu podložte navíc ze spodu ocelový příložník a odlamovací nůž veďte také podél dalšího ocelového příložníku. Rovnoměrný řez je důležitý pro bezešvé spojení obou pruhů krytiny. Díky spojovacímu řezu jsou pruhy krytiny ideálně připraveny. Odstraňte zbytkové pásky od ořezu krytiny z PVC. Ke spojení pruhů použijte jednostrannou lepicí pásku.

Pásku položte pod hrany švu tak, aby se mohly obě poloviny pruhů přesně nalepit. Nejprve jednu polovinu nalepte ke středu lepicí pásky a dobře ji na ni natlačte. Nyní připojte druhou polovinu tak, aby nevznikla spára a přilepte ji. Spojovací švy lze také navíc vodotěsně uzavřít prostředkem pro svařování zastudena. Pokyny pro zpracování najdete v informacích k výrobku. U stěn, ve výklencích a v přechodech do jiných místností se krytina fixuje oboustrannou lepicí páskou.

 

Celoplošné lepení PVC

 

Při celoplošném lepení je nutno zvláště dodržovat pokyny výrobce lepidla. Nejlépe používejte disperzní lepidlo bez obsahu ředidla a k němu předepsané ozubení na stěrce. Pokud bude zapotřebí z důvodu velikosti místnosti několik pruhů krytiny, proveďte u spojů výše popsaný spojovací řez. Pak budou pruhy spojeny beze spár.

Nyní se pruhy odhrnou až ke středu místnosti a lepidlo se celoplošně nanese na podlahu. Po předepsané době odvětrání lze vsunout první pruh do lepidla. Nános lepidla pro další pruh musí beze spár navazovat na první nános lepidla. Ve spojích se krytina poněkud ohne a pak vloží do lepidla.

Dbejte na to, abyste v jedné místnosti pokládali pouze krytiny se stejným výrobním číslem. Jinak může docházet k rozdílům v barvě a dekoru.

 

Pokládání desek z PVC

 

Při pokládání čtvercových desek z PVC je nutné si naplánovat schéma pokládky. Nakřídovaným provázkem se určí paralelní osa pokládání k hlavnímu čelu místnosti. Vzdálenost stěny v hlavním směru pohledu by měla být násobkem velikosti desky plus 1 cm. Pokud jsou obě poloviny místnosti vidět stejně dobře, doporučuje se symetrické rozdělení.

S pokládkou začněte u otisknuté čáry od provázku tak, že pro místa, která zvláště upoutají pozornost, jako je např. oblast kolem dveří, použijete převážně celé desky. Pokud se u stěn musí desky zkrátit, pak přesně položte krajní desku na předposlední desku a pomocí další desky si označte čáru řezu. S lepením desek se začíná u osy pokládání, určené za výchozí čáru. Naneste lepidlo celoplošně pomocí ozubené stěrky. Zadní strany desek musí být po přitlačení, příp. poklepání zcela pokryty lepidlem.

 

Závěrečné práce

 

K odbornému položení podlahové krytiny z PVC patří také soklové lišty jako ukončení krajů. Přechody do jiných místností a k jiným podlahovým krytinám se zakryjí přechodovými profily.

 

Tipy k pokládce krytin z PVC


Při pokládání krytiny na lepidlo dbejte na to, abyste neuzavřeli žádný vzduch. Vzniklé dutiny lze zjistit poklepem a odstraní se vytlačením vzduchu do stran.

Důležité je, aby zadní strana krytiny byla dostatečně pokryta lepidlem. Krytinu pořádně přitlačte. Jako pomůcka Vám k tomu poslouží otočený zbytek koberce. Během pokládání kontrolujte dostatek lepidla občasným odtažením krytiny. Pokud je zadní strana dostatečně pokryta lepidlem, lze pokračovat v práci obvyklým způsobem. Pokud je na zadní straně málo lepidla, musí se případně vyměnit ozubená stěrka během pokládání za novou, aby se dosáhlo opět dostatečné tloušťky lepidla.

Navazující konce se mohou až do úplného účinku lepidla nadzvedávat z důvodu napětí materiálu. Než se zcela přilepí, zatěžte je.

Redakce 10. 10. 2008 www.obydleni.cz

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe