Pokládka a údržba

Pokládání podlahy z masivního dřeva

Pokládání podlahy z masivního dřeva

Dřevo je staletími prověřená podlahová krytina. Hodí se do každého interiéru, místnosti dodává na atraktivitě, působí teple a přirozeně. Dřevo jako přírodní materiál je příjemné na dotek, je šetrné k našim kloubům, má charakteristickou vůni a přirozený design. Pokud jste i vy zatoužili po dřevěné podlaze, věřte, že její pokládka není až tak složitá.

Obchody nabízejí široký výběr různých motivů dřevěných palubek. Vlhkost dřeva by neměla přesáhnout 10%. Při použití vlhčího dřeva vzniká nebezpečí vzniku viditelných spár, neboť dřevo po položení dále sesychá.

 

Příprava podkladu

Pokládání podlahy z masivního dřevaPokud v místnosti hrozí riziko stoupající vlhkosti, rozložíme po celé ploše místnosti polyetylenovou fólii. Dále rozložíme po podlaze ve vzdálenosti padesáti centimetrů podkladové latě. Vlhkost materiálu použitého na latě by neměla přesáhnout 15%. Abychom eliminovali riziko hluku při chůzi, můžeme podlahové latě podložit pruhy z izolačních desek odolných vůči tlaku. Šířku pruhů přizpůsobíme šířce latí. Aby se latě neposunovaly, můžeme je dočasně napříč zpevnit jinou pomocnou latí, případně více latěmi, které následně zase odstraníme. Do prostoru mezi latěmi rozložíme izolační vrstvu z minerální vlny. 

 

Pokládka dřevěných palubek

První řadu prken položíme drážkou směrem ke zdi. U stěn nezapomínáme na dilatační spáru o šířce 10 – 15 mm. Tu zajistíme dřevěnými klínky, které později opět vytáhneme. Palubky vyrovnáme, aby lícovaly, a u stěn je připevníme pomocí hřebíků. Hřebíky se mohou zapustit a poté přetmelit tvrdým voskem. Pokud potřebujeme palubky zkracovat, provádíme to ze zadní strany palubek. Jednotlivé palubky pokládáme za sebou jako nekonečné pásy. Tak můžeme využít i odřezané zbytky jako první kus v následující řadě. Palubky přirážíme pomocí dřevěného prkýnka a kladívka. Aby prkna držela k podkladovým latím, palubky se předvrtají pod úhlem 45° a přichytí vruty k sobě. Koncové palubky a palubky v poslední pokládané řadě vkládáme pomocí páčidla, což nám zaručí bezešvé napojení. Nezapomínáme na dilatační spáru ode zdi 10 – 15 mm.

  

Soklové lišty

Dilatační spáry u stěn zakryjeme soklovými lištami. Před umístěním lišt odstraníme distanční klínky. Existují tři způsoby montáže lišt. Pokud použijeme upevňovací profily, nejsou šrouby vidět. Tyto profily však často dobře nedrží, a tak se řemeslníci vrací k osvědčeným metodám. Lišty se přivrtají šrouby nebo přiťukují kalenými hřebíky, které v lištách nejsou téměř vidět. Kalené hřebíky mají tu vlastnost, že jakmile jejich špička narazí na tvrdý povrch, v našem případě na zeď, hlavička se automaticky ulomí a v liště zbude po hřebíku téměř neviditelná stopa. Lišty se připevňují vždy na stěnu, nikoli k podlaze. Aby lišty dokonale držely, můžeme je ke zdi přilepit akrylovým tmelem v barvě lišt, pokud trochu vyteče, nejde ani vidět. Lišty na sebe napojujeme v šikmém řezu, tím jsou napojená místa později téměř neznatelná.

 

26.02.2007 - Monika Herzigová www.svet-bydleni.cz

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe