Pokládka a údržba

Pokládání laminátové podlahy

pokladkalami

Chtěli byste mít v bytě laminátovou podlahu? Váháte, zda si zaplatíte řemeslníka nebo zda ušetříte a zvládnete položit podlahu sami? Poradíme Vám, jak postupovat při pokládání laminátové podlahy.

Vhodné podklady


Laminátové podlahy lze pokládat téměř všechny podklady. Vhodné podklady a také podmínky pokládky jsou uvedeny v následujícím přehledu. Protože uvedené doby schnutí závisí na klimatických podmínkách, je nutno je brát pouze jako orientační. Pro jistotu se připočítávají 2 týdny. Jako podklad nejsou vhodné: staré kobercové podlahy, jehlová plsť (nehygienické, částečně příliš měkké, chybějící parotěstnost), xylolitu mazalina (vysoká zbytková vlhkost).

 

 

1. Příprava podkladu

 

Podklad musí být rovný, pevný a absolutně nosný. Dbejte přitom také doporučení výrobce. Pokud podklad vyžaduje (viz tabulka nahoře) položení parotěsné fólie, pak to musí být polyetylénová fólie min. 0,2 mm silná. Tato fólie se pokládá s přesahem 20cm a spojuje se slepují. Jako izolace k tlumení kročejového hluku je vhodná pěnová polyetylénová fólie, žebrová lepenka, korek, dřevovláknité izolační desky a plsť.

 

2. Pokládání plovoucích podlah

 

První deska se přiloží drážkou ke zdi. Nejlépe bude, když začnete v levém rohu místnosti. Pomocí distančních klínků se zajistí dilatační spáry cca 10-15 mm ode zdi. Zohledněte dilatační spáry 1,4 mm/m v místnostech delších než 7 m. Položte další desky nejprve ještě bez lepení. Poslední deska v řadě se otočí o 180° a potřebnou délku lze tak přesně označit. Desky řežte pilkou vždy ze strany s dekorem. Výjimka: U elektrických pilek se řeže z rubové strany, aby se zabránilo štípání hran. Zbytek desky první řady můžete nyní použit na začátek druhé řady, Aby se zachovalo stabilní spojení řad, měla by být napojení nejméně o 40 cm. Pro přesné vyrovnání používejte provázek. Pokud není stěna příliš rovná, označte si její tvar na desky jak je vidět na obrázku nahoře. Pak lze desky přesně podélně uříznout a upravit je tak podle tvaru stěny.

Pokud jsou položeny první tři řady, lze začít s lepením.U laminátů na nosné desce HDF se lepidlo nanese na oba boky drážky na podélné a čelní straně. U laminátu na nosné desce z dřevotřísky se lepidlo nanáší do drážky na podélné a čelní straně. Pomocí kladívka a dřevěného špalíku se desky opatrně spojují. Při spojování desek musí lepidlo po celé délce spáry vystoupit ven. Lepidlo se nechá chvíli zaschnout a pak se odstraní plastovou stěrkou a vlhkým hadříkem.

První tři řady desek se zajistí proti opětovnému rozevření napínacím popruhem. Pokud jsou nyní natěsno a rovně slepeny, měly by se nechat nejméně 45 minut schnout a teprve pak by se mělo pokračovat v práci. Nyní pokračujte řadu po řadě a přitom vždy položte nejprve jednu řadu volně, uřízněte potřebný koncový kus a teprve pak začněte s lepením. Koncové kusy každé řady vkládejte natěsno pomocí páčidla.

U trubek a topení – také zde se doručuje spára 10-15 mm – se uřízne potřebná deska až ke stěně (s odečtením dilatační spáry) a vyvrtá se průměr spáry s přidáním 8 mm. Vkládaný kus se pak nalepí do mezery a dilatační spára se zajistí klínkem. Dřevěné rámy dveří se zkrátí, aby se deska mohla pod něj položit. Při řezání se přiloží kus desky stranou s dekorem směrem dolů a ten pak slouží jako podložka pro pilku. Ocelové rámy dveří se nezkracují. Vzniklá dilatační spára se vyplní trvale elastickým silikonem.

Přesná šířka pro poslední řadu se zjistí tím, že se deska položí na předposlední řadu tak, aby se desky kryly. Pak se na ně položí další deska pérem ke zdi a označí se potřebná šířka. Nyní se poslední desky vloží pomocí páčidla. Čerstvě položenou laminátovou podlahu nejméně 24 hodin nezatěžujte, aby mohlo lepidlo zaschnout. Teprve potom místnost nastěhujte.

 

Dbejte na následující:

Pokud je poslední řada desek (protilehlá stěna) užší než 5 cm, odřízněte první řadu podélně, aby pak mohla být poslední řada širší.
 

Dbejte na dodržování dilatačních spár u větších místností, a to následovně:


• Po 8 m ve směru šířky desky
• Po 10 m ve směru délky desky
• U přechodu k jiným krytinám
• Pod každými dveřmi
• Ve zúžených místech místnosti
• U dilatačních spár v podkladu

 

 

3. Po položení


Zakončení

 

Před montáží parketových soklových lišt se musí bezpodmínečně odstranit dilatační klínky. Lišty se vždy šroubují na stěnu a ne do podlahy. Pokud použijete upevňovací profily ve spojení s parketovými lištami, které se k nim hodí, nejsou šrouby vidět. Napojení lišt se provádí v šikmém řezu. Tím jsou místa napojení později téměř neznatelná.

 

4. Ošetření a čistění

 

Laminátové podlahy jsou mimořádně hygienické a nenáročné na údržbu. K dennímu ošetření je zapotřebí jen koště, případně vysavač. Stopy po botách a nečistoty lze setřít vlhkým hadrem. Přitom používejte vždy dobře vyždímané hadry. V žádném případě nepoužívejte k čištění mokrý hadr. Při pravidelném ošetřování lze používat prostředky k ošetření laminátu. Hrubší nečistoty lze snadno odstranit acetonem nebo ředidly s obsahem alkoholu.
 

 

Redakce 17. 10. 2008 www.obydleni.cz

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe