Pokládka a údržba

Pokládáme plovoucí podlahu: úvod

Pokládáme plovoucí podlahu: úvod

Plovoucí laminátové podlahy vznikly v sedmdesátých letech. Rychle se z nich stal hit a jejich obliba stále roste. Jedním z důvodů je také jejich snadná pokládka. Nevěříte?

Údržba laminátových podlah

Lamináty se snadno udržují, postačí je většinou vysát a občas setřít vlhkým hadrem. Nenanášejí se na ně žádná leštidla nebo vosky, povrch je už z výroby opatřen ochrannou vrstvou. V prodeji je mnoho značek a typů laminátových podlah a vybrat se z nich dá prakticky pro jakýkoliv interiér. Volit je ale třeba pečlivě, protože jednotlivé typy jsou dimenzované pro různé zatížení. Podle odolnosti člení evropská norma laminátové podlahy do šesti tříd. V obytných místnostech se obvykle pokládají levnější, tzv. melaminové podlahy. Naopak do více zatížených prostor se používají desky z vysokotlakého laminátu. V místnostech s menší zátěží se čím dál více prosazují lamely se suchým zámkem, které se nelepí, ale pouze se zaklapnou. Právě jejich pokládku vám představíme krok za krokem.

 

Laminátové podlahy: pro a proti

Vedle snadné montáže lze za podstatnou výhodu laminátových podlah se suchým zámkem považovat jejich okamžitou pochůznost. Největší přednost tohoto systému však spočívá v tom, že podlahu lze snadno rozebrat, například za účelem výměny poškozené lamely. Nevýhodou je pak snad jen o něco vyšší cena.

 

KROK ZA KROKEM

 

Pokládka lamel se suchým zámkem

  1. Podklad musí být suchý, čistý a rovný, na jednom metru se toleruje odchylka max. 3 mm. Teplota vzduchu v místnosti nesmí při pokládce klesnout pod 18°C, teplota podlahy nesmí být nižší než 15°C.
  2. Kromě textilu a podlahových krytin jsou pro laminátové podlahy přijatelné všechny druhy podkladu. Po celé ploše je na ně ale třeba rozložit vlhkostní zábranovou fólii tak, že se budou jednotlivé pruhy překrývat minimálně o 20 cm. Na fólii se vyplatí položit ještě zvukově-izolační podložku (molitan, izo?or, hobra desky).
  3. Každý karton s lamelami obsahuje odnímatelnou pomůcku pro nastavení přesné výšky k sesazování dílců. Složíte ji snadno podle návodu, který také naleznete na každém kartonu.
  4. S pokládkou se začíná v zadním levém rohu. U prvního dílce musí obě strany s perem směřovat ke stěně. Mezi stěnu a první řadu je třeba vkládat distanční klínky. Dilatační spára musí po obvodu místnosti činit 8 až 10 mm. Nově pokládaný dílec nasadíte do spojovacího mechanizmu šikmo shora. Poslední dílec první řady odměříte tak, že nasadíte pero proti peru. Pak lamelu přeřízněte.
  5. Druhou řadu založte zbytkem z poslední lamely v první řadě. Musí být ale dlouhý nejméně 20 cm a naopak nejméně o 30 cm kratší, než lamela nad ním (některé zdroje udávají, že tzv. délka čelního sražení může být o 10 cm kratší). Pokud budou dodrženy výše uvedené podmínky, pak můžete zbytkovým dílcem začínat každou další řadu. Výjimku tvoří lamely se speciálním dekorem.
  6. Všechny následující dílce spojujte nejprve vždy na krátké straně. Usnadní vám to připravená pomůcka. Umístěte ji vždy pod pravý přední okraj naposled položeného dílce. Dílce nezvedejte výše, než je třeba pro podložení pomůckou k pokládce. Nyní už můžete pokládat dílec za dílcem, řadu za řadou. Jak snadné... 

 Využití laminátových podlah podle odolnosti

 Třída
 Využití

 21 – 23

 obytné prostory s mírnou až silnou zátěží

 31 – 33

 komerční objekty


     
Pamatujte, že pokládce laminátových podlah by mělo předcházet malování, protože spáry mezi lamelami jsou velmi náchylné na znečištění.
 

15.02.2006 - Svět BydleníMichal Budík www.svet-bydleni.cz

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe