Podlahy

Jen doma klidně dupejte, sousedé to neuslyší, aneb: akustická izolace

plovouci2

Mít na hlavou hlučnou partaj nebo rodinu s kupou neposedných dětí nechá v klidu je ty, kdo mají odhlučněný byt. Dokonalá zvuková separace stropů i podlah, tedy akustická izolace, je totiž důležitá stejně jako izolace tepelná .

Na začátek trochu teorie

Aby podlaha propouštěla zvuk směrem k nám nebo od nás co nejméně, je nutné, aby měla vyhovující technické parametry. Technicky to znamená, že strop spolu s podlahou, které oddělují místnosti ležící přímo nad sebou, musí být konstrukčně schopné zabránit pronikání zvuku šířícího se vzduchem. V takovém případě se jedná o termín vzduchová neprůzvučnost. Stejně tak podlaha i strop musí tlumit zvuky, které se šíří hmotou všech vrstev stropu a podlahy. Zde hovoříme o kročejové neprůzvučnosti. Oba termíny jsou při volbě materiálu pro akustickou izolaci nezbytným parametrem.
 
Pěkně od podlahy

Vzduchovou neprůzvučnost můžeme zlepšit  zvýšením hmotnosti celé konstrukce a instalací těžké podlahy. Rozdíl v izolaci těžké a lehké plovoucí podlahy je v kvalitě použitého materiálu. Desky - které se na lehkou  podlahu ukládají suchým procesem –– musí svými parametry odpovídat předpokládanému zatížení. Izolační materiál se správným poměrem pevnosti a pružnosti ovlivňuje míru odhlučnění. Proto se k izolaci podlah používají desky polotuhé, které redukují šíření zvuku a zároveň snesou zatížení. Příliš tvrdé desky zvukovou izolaci postrádají. Ke správné funkci plovoucích podlah přispívá i správné řešení detailů. Zejména je třeba věnovat pozornost oddělení roznášecích vrstev plovoucí podlahy od stěn, aby se zabránilo pronikání zvuku okolními cestami (stěnami či nosnou stropní konstrukcí). Roznášecí vrstvu je třeba pružně oddělit od okolních konstrukcí okrajovým páskem po celém obvodu stěn.

Jak se zbavit rámusu

Kročejová neprůzvučnost, což znamená v maximální míře snížení přenosu hluku způsobeného mechanickými nárazy na podlahu, se tlumí oddělením nášlapné vrstvy od pevného pokladu zvukovou izolací. Běžně se používá izolace z čedičové vlny anebo desky z polystyrénu. Srovnatelné jsou i výrobky ze skelných vláken, které spolu s čedičovou vlnou vykazují lepší zvukověizolační parametry v porovnání s polystyrénem.

Úlohou protikročejových izolačních podložek je snížení normalizované hladiny kročejového hluku. K akustické izolaci podlah se používají jednak samostatně nebo kombinaci s alternativními hydroizolacemi, případně v kombinaci s flexibilními hydroizolačními stěrkami a výztužnou tkaninou pro sanace balkónů a teras.

Doplňkové akustické izolace se uplatní na špatně izolované podlahy a k sanaci starých fošnových podlah nebo starých dlažeb a pro tepelnou izolaci při sanacích a rekonstrukcích v interiérech. V panelových domech bývá častým problémem hluk z koupelny. Pokud se zvuky nepřenáší přes jádro, ale podlahou, použije se pryskyřicí pojená deska z polyesterových vláken s vrstvou pěnové gumy jako sendvič. Její účinnost je na zvukovou izolaci zvlášť vysoká je-li v souvrství s keramickou dlažbou, což sníží hladinu kročejového hluku o 16 dB. Pak si klidně můžete v koupelně po ránu zpívat, aniž byste kohokoli rušili.

U trámových, ještě nezateplených stropů, je možnost vyplnit mezery tepelnou izolací z desek z kamenné vlny (Rockmin, Airrock SL) nebo foukaným granulátem, Climatizer Plus, který je ideální jako tepelná a akustická izolace do těžko přístupných či zcela nepřístupných povrchů. Materiál s vlastnostmi „vše v jednom“ je vyráběn i ve formě desek, které lze také použít k protizvukové a tepelné izolaci vnějšího pláště domu, příček a podkroví.

Autor: Irena Forejtová
Foto: archiv autorky

14. prosinec 2007 www.Living.cz

 

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe