Podlahy obecně

Jak na podlahu, II. část

Jak na podlahu, II. část

Přinášíme vám pokračování článku o podlahových krytinách - jaký typ kam zvolit, přednosti a úskalí jednotlivých materiálů. V prvním díle jsme se zaměřili na kámen a dřevo. V tomto díle se seznámíme s korkem, keramickou dlažbou a dýhovanou podlahou.

Pokračujeme v materiálech, které stále ještě přírodu připomínají, ale už procházejí náročnější úpravou. Konkrétně se jedná o korek, keramickou dlažbu a dýhovanou podlahu.

 

Vícevrstvé dřevěné podlahy

Jejich výhodou je rychlé položení a žádné nebo minimální následné úpravy. Vybrat si můžete mezi různou tvrdostí vrchní vrstvy a různou barvou dřeva. Lamely se vyrábí z domácích zdrojů i z exotických dřev. Při výběru se dívejte i na pečlivost opracování lamel a vrchní vrstvu dřevěné dýhy, která vám napoví, jak se o podlahu starat. V každém případě však podlahu ošetřujte přípravky určenými pro dřevěné podlahy, mýdlová voda napění, ale dřevo neošetří.
 

Pokládka plovoucích dřevěných podlah

Tato tzv. plovoucí podlaha se pokládá na rošt, který by měl být dostatečně hustý, aby nedocházelo k prohýbání poměrně tenké svrchní vrstvy. Struktura podlahového dílu je odspoda nahoru následující: protitahová dýha, příčná laťovka nebo jiná pružná středová vrstva, nášlapná vrstva z kvalitního dřeva. Tloušťka vrchní nášlapné vrstvy rozhoduje, zda bude podlahu možné brousit a kolikrát. Nejlevnější a tudíž nebrusné jsou podlahy s tloušťkou do 0,6 mm. Jejich výhodou je zase celková štíhlost – kolem 1–2 cm. Brousit lze podlahy s vrchní nášlapnou vrstvou od 0,8 mm více. V poslední době se začíná užívat i suchý zámek, při kterém není nutné jednotlivé díly k sobě lepit, zato je nutné přesné opracování lamel.

 

Měkký korek

Korek je výborný izolant a tak se nemusíte bát, že na korkové podlaze prostydnete. Kromě toho je tichý a měkčí než klasické dřevo a vaše chodidla to bezpečně rozeznají. Struktura korku může někomu připadat fádní, ale o to víc vyniknou detaily ostatního zařízení místnosti. Struktura korkové dlaždice je podobná jako u plovoucí dřevěné podlahy– celokorkové o tloušťce 6–8 mm lze brousit, sendvičové z korkového jádra a dýhy lze pouze stírat. V každém případě tloušťka korku nesmí být pod 4 mm s hmotností pod 400 kg/m3.
Korek lze zakoupit předlakovaný nebo bez úprav. Vždy je nutné podlahu po položení zalakovat, stejně jako po každém broušení. Posledním hitem v korkových podlahách je přibarvování materiálu. Korková podlaha se lepí na perfektně vyrovnaný povrch stejně jako parkety.

 

Na podlaze mozaika

Jednoduchý úkol pro ty, kteří si vybrali dlažbu. Keramická dlažba spojená voděnepropustnými spárami má nespočet barev a tvarů, dobře odolává otěru a lze ji i brousit. Je nenáročná na údržbu a vydrží léta. Drobné dlaždice se hodí do prostor s nepravidelným půdorysem, který se tím trochu schová a nepravidelně velké dlaždice u okrajů nebudou rušit celkový dojem.

 

Pokládání dlažby

Dlaždice je nutné lepit na perfektně vyrovnaný povrch a lepidlo nanášet po celé ploše dlaždice, jinak by se mohly zatížením zlomit. Dobře položenou podlahu uslyšíte – pusťte po podlaze malý tvrdý míček a podlaha by měla znít stále stejně. Jakmile se ozve jiný tón při klepnutí míčku o zem, znamená to, že na daném místě je vzduchová bublina.

 

02.10.2006 - Jana Kneschke www.svet-bydleni.cz

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe