Kámen je jedním z nejstarších stavebních materiálů, Je pevný, odolává času i opotřebení a krom toho je krásný na pohled i na dotek. Jako dlažbu můžete použít jednotlivé dlaždice, buď hrubě opracované (hodí se spíše žulové) pro terasu nebo garáž, nebo jemně sesazené a leštěné- z takových se vytvářejí fascinující mramorové obrazce do vstupních hal. U hrubějšího opracování se budete muset smířit s tím, že pouze na kolenou s rýžákem a spoustou vody vyčistíte všechny spáry- a za pár dní máte špínu zpět.
Materiály pro kamennou podlahu
Kromě tvrdé žuly a dekorativního mramoru se dnes používá i pískovec pro svou příjemnou, teplou barvu (nevýhodou je ale nižší odolnost proti otěru) a břidlice, která se snadno štípe na plátky. Tam, kde očekáváte opravdu vysokou zátěž, zkuste čedičovou dlažbu, která je prověřena provozem v továrnách.
Spoříte se státní podporou a připravujete rekonstrukci koupelny nebo kuchyně? Raiffeisen stavební spořitelna pro Vás má stavební úvěr. Ovšem proč nevyužít našich služeb i pro koupi bytu nebo domu? Vždyť možností je hned několik!
Pokládka kamenné podlahy
Pro kamennou podlahu není třeba stavět žádné speciální ukotvení, pokud se jedná o dlažbu tak je nutné zarovnat podklad. Kámen je velmi těžký a tak nebude snadné jej pokládat do vyšších pater bez masivního statického zajištění.
Kámen také dlouho udržuje teplotu a proto bude dlouho trvat, než se zahřeje– ale teplo déle udrží. Kolem kamene se ve zdech lépe drží vlhkost, dobře si tedy promyslete izolaci i malbu. Kámen nejlépe vynikne takový, jaký je, byla by škoda jeho charakteristickou kresbu zatřít a vzhledem k tomu, že vydrží i velkou zátěž, není třeba mu ani dávat jakýkoli ochranný nátěr.
Dřevěné parkety, palubky, trámky …
Podob dřevěných podlah je nespočet, stejně jako druhů dřeva. Nejdéle vydrží dubová podlaha, kterou lze použít i do vlhkých prostor, jako je například koupelna, protože dub vlivem vody tvrdne skoro na kámen. A díky technologii vysychání a pokládání už téměř zmizely problémy s velkými spárami, vrzáním a prohýbáním. Na rozdíl od kamene je však potřeba ošetřit jej lakem nebo olejovou bází, která zabrání vsakování špíny.
Dřevo je také možné několikrát renovovat broušením a přelakováním i výměnou jednotlivých poškozených dílů. Díky různorodé struktuře, sukům a rozdílným odstínům je přirozené, že každý díl je odlišný. Zajímavě vypadá mozaiková podlaha poskládaná z různých druhů dřeva. Je však třeba si dávat pozor na rozdílné reakce na teplo a vlhko. Stejně jako pro člověka je ideální 20°C při 60% vlhkosti. Výrazné výkyvy od tohoto optima dřevu škodí.
Pokládka dřevěné podlahy
Jsou dva různé postupy pokládky dřevěné podlahy. Palubky nebo prkna se pokládají na rošt vytvořený z trámků cca 12 × 7 cm v rozestupech kolem 0,5–0,7 metru podle potřeby, mezi které je dobré vložit izolaci. Kvůli roštům dojde ke zvýšení podlahy nad současnou úroveň. Někdy to může být poněkud nepraktické v podkrovních prostorech, kde se počítá s každým centimetrem. Parkety se naopak lepí na perfektně vyrovnaný povrch.
Truhláři dřevo třídí nejen podle kvality, tvrdosti, ale i jednolitosti kresby– což nemá nic společného s kvalitou samotného dřeva. Vy si tak můžete snadněji vybrat jednolitou podlahu nebo povrch s výraznou kresbou.
26.09.2006 - Jana Kneschke www.svet-bydleni.cz