Podlahy

Nechcete zemřít s bruskou v ruce? Vyhýbejte se korku

Nechcete zemřít s bruskou v ruce? Vyhýbejte se korku

Chystáte se pokládat novou podlahu a nevíte, pro jaký typ se máte rozhodnout? Přejete si parkety, ale vaše žena touží po plovoucí podlaze? Nebo vám snad učaroval korek? Vybírejte dobře, nic není věčné, vše se může časem poškodit a opravovat to budete vy. Jaký typ podlahy je tedy nejodolnější? Který se opraví nejsnáze a jakou podlahu je lepší přímo přeložit?

Začněme od toho, co vám nadělá nejméně vrásek. Plovoucí podlaha je ideální volbou, pokud chcete ušetřit. Vypadá docela hezky, snadno se instaluje a položit ji dokáže skoro každý. Další výhodou zvláště laminátových plovoucích podlah je jejich velice dobrá odolnost, díky které ji můžeme bez obav zvolit i do prostor s náročným provozem jako je vstupní hala, chodba nebo kuchyně.

Pokud se plovoucí podlaha přece jenom poškodí, její oprava je velice snadná. Při drobnějších oděrkách můžete škrábanec jednoduše zaretušovat za pomoci tmelu. Je-li oděrka větší, není nic snazšího, než celou lamelu vyříznout (zde se výborně hodí ruční kotoučová pila) a nahradit dílcem novým.

O něco složitější situace nastává, pokud se rozhodnete pro parkety. Ano, dřevo je dřevo a místnosti dodá nezaměnitelnou atmosféru, je s ním však spojeno velké množství problémů. Položíte-li podlahu nově, nemusíte se sice s největší pravděpodobností obávat červotoče, hrozí vám však sesychání. Změní-li se totiž v místnosti vlhkost, dřevo vyschne a v podlaze se mezi jednotlivými parketami začnou rozšiřovat prostory spár a vy máte problém. Nezbývá vám, než podlahu položit znovu. Pokud máte „štěstí“, a podlahu pouze poškrábete, je nejsnadnější pomocí brusky. Ovládání brusky potřebuje určitou zkušenost a je většinou lepší poradit se s odborníkem, protože brusky se musí ovládat s ohledem na úhel dopadajícího světla a způsob pokládky podlahy. Po zbroušení stačí nanést ochrannou vrstvu.

Podobně postupujeme také, pokud nás trápí vypadlý suk. Zde ale místo brusky zaujme vrtačka. Pomocí vrtačky vyvrtáme otvor v podlaze tak, aby jeho okraje tvořilo zdravé dřevo. Do něj zasuneme „falešný suk“ – dřevěný váleček, který můžete zakoupit v každé dřevoprodejně.

Skutečným prokletím, co se oprav týká, jsou podlahy korkové. Jsou levné, místnost zateplí, příjemně se po nich chodí… Ale! Každý pád klíčů na korkovou podlahu za sebou zanechá nenapravitelnou spoušť. Každé, byť drobné poškození vás přinutí zbrousit pomocí brusky celou podlahu. Pokud tedy zvolíte jako podlahovou krytinu korek, připravte se, že bez brusky a laku nedáte ani ránu. Zde však vzniká další problém. Bruska musí zbrousit pouze lak, nikoli korek samotný. Pokud se vrstva laku ztenčí, podlaha se začne špinit.

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Gustav Spáčil  (18.9.2010 21:02)

Pokud se rozhodujete mezi broušením starých opotřebených parket a realizací nové podlahy, měli by jste vědět, že výsledek a celkový dojem musí splňovat vaše požadavky a podlaha se tak stane nedílnou součástí příjemného bydlení.

Často, ale bývají parkety uvolněné uprostřed místností nebo v místech největšího provozu a mezi jednotlivými parketami vznikly spáry, mezery. Po kvalitně provedené renovaci parket je podlaha celistvá a beze spár, použitý tmel, vytvořený smícháním jemných pilin z broušení stávající podlahy a speciální hmoty, musí zůstat ve spárách co nejdéle. Proto je potřeba tmelení spár nepodceňovat.

Uvolněné parkety zpevňujeme montážní nízkoexpanzní pěnou, kterou aplikujeme pod uvolněné nebo vrzající parkety.

Dřevěné podlahy třívrstvé:
Tyto podlahy jsou velmi oblíbené. Jejich pokládku lze realizovat jak celoplošným lepením tak oblíbenějším plovoucím způsobem. 6x lakovaná 4mm dýha na nosné desce s protitahovou podložkou představuje výbornou alternativu v poměru cena/kvalita. Asi nejlepším řešením jsou podlahy třívrstvé, které se řeší jako plovoucí. Jejich výhodou je rychlá instalace a díky perfektním zámkovým spojům možnost opakované obnovy. Takovéto podlahy jsou rozměrově stálé. Lze je doporučit i pro možnost výběru velkého množství nejrůznějších dřevin a formátů. Životnost je i přes 20let bez obnovy a dají se cca 3x přebrousit.
Více informací jak podlahu vybírat:
http://www.podlahyspacil.cz/novinky-podlahy-terasy/plovouci-podlahy/
http://www.podlahyspacil.cz/renovace-parket/


Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe