Podlahové vytápění

Podlahové topení

Podlahové topení

Podlahové topení– jeho výhody a nevýhody, úspora energie, konstrukční náročnost, vhodné povrchy podlah ... Na tyto a další otázky se Vám pokusíme odpovědět v následujícím článku.

V dnešní době se systémy podlahového vytápění stávají čím dál více atraktivnějším a běžnějším způsobem vytápění. Díky rovnoměrnému rozložení teploty po celé ploše vytápěné místnosti snáze docílíme pocitu příjemné teploty v místnosti, a to již při teplotách o jeden či dva stupně Celsia nižší než jsme obvykle zvyklí!

Ideální rozvrstvení teploty v místnosti by se mělo pohybovat kolem 22°C u podlahy a 16°C u stropu. Tradiční radiátory a naproti tomu podlahové vytápění se chovají následovně:

■ Tradiční radiátory vyhřívají místnost odshora – je notoricky známé, že teplý vzduch stoupá vzhůru. Stává se pak, že od relativně chladné podlahy máte pocit neustále studených nohou a naopak děti spící na palandě si stěžují na přílišné horko. Rozdíl teplot (teplotní spád) u podlahy a stropu může být u klasických radiátorů až neuvěřitelných 8°C!
■ Naproti tomu u podlahového vytápění při využití maximální plochy topného tělesa teplo rovnoměrně stoupá místností přímo od podlahy. Teplotní spád je pouze kolem 3°C. Rozdíl teploty vzduchu a plochy podlahy není tedy tak markantní, čímž je přispíváno k celkové  tepelné pohodě již při nižších teplotách.

Také nedochází k víření prachu díky vyšší cirkulaci teplého vzduchu jako u běžných topných těles. Díky podlahovému vytápění je prašnost v místnosti minimalizována, což ocení především alergici.
Díky tomuto systému také není v místnosti vzduch tak suchý, jako u klasicky temperovaných prostor. Teploty, s kterými pracuje podlahové vytápění, jsou nižší (maximální povrchová teplota otopné plochy je 27°C) a proto zůstává v místnosti vyšší vzdušná vlhkost.
Vzhledem k tomu, že celý systém vytápění je ukryt do podlahy, budete mít díky absenci radiátorů možnost zařídit si interiér bez jakýchkoliv omezení, jaké představují právě klasická otopná tělesa. Pro Vaše děti se stane domácnost bezpečnější – již žádné slzičky kvůli úrazům o ostré hrany radiátorů.

 

FINANCE

Oproti klasickým otopným tělesům je v případě podlahového vytápění pořizovací cena vyšší. Celkové náklady na vytápění však budou v důsledku nižší. Díky přednostem podlahového vytápění uspoříte v porovnání s klasickým vytápěním otopnými tělesy 10 až 15% topných nákladů ročně. Tento způsob vytápění umožňuje i využití alternativních zdrojů energie (tepelná čerpadla, sluneční kolektory aj.). Takto bude vytápění nejen ekonomičtější a úspora bude ještě vyšší, ale také se trvale zvýší tržní cena domu či bytu.

Pořizovací cena podlahového topení se odvozuje od použitého rozvodného materiálu. Zde je nutné zvážit, zda levnější varianty budou těmi nejvhodnějšími. Levný materiál by mohl být nekvalitní – snadno se poškodit. Na výrobu toho nejkvalitnějšího potrubí se používá tzv. síťový polyetylén. Tento materiál nelze roztavit, je velmi odolný a pružný.

 

POKLÁDKA A VHODNÁ KRYTINA

Jak již napovídá samo označení, tento otopný systém je ukládán do prostor podlahy. Při projektování nového domu je tedy nutné mít na paměti ponechání dostatečného prostoru v podlaze pro montáž topení. Jestli-že uvažujete o dodatečné instalaci podlahového vytápění při rekonstrukci Vašeho bytu, pak je jako vhodný materiál považována montáž nově využívaného systému ocelových lamel v kombinaci se suchou pokládkou podlahy. Vyhnete se tak čekání při zrání betonu a také prostorově je tento systém méně náročný.
Úspěšné využívání podlahového vytápění také závisí na vhodně zvoleném povrchu podlahy. Nejvhodnějším materiálem je dlažba, kámen či mramor, lze použít laminátové plovoucí podlahy i dřevěné podlahy. Nevhodným materiálem je krytina z PVC, linolea či koberce s pryžovou nebo PVC podložkou.

Dřevo

Jestli-že zvažujete o instalaci podlahového vytápění a rádi byste si pořídili dřevěnou podlahu z masivních bukových parket, měli byste volit takové, které jsou upravovány speciální technologií, kdy je dřevo stabilizováno. Jinak by mohlo hrozit, díky přirozeným vlastnostem dřeva (sesychání vlivem horka a opětnému roztahování díky vlhkosti) k rozklížení podlahové krytiny. Vhodnější dřevinou je dub a to pokud možno bez suků. Před samotnou pokládkou dřevěné podlahy musíte zajistit, aby teplota a vlhkost vzduchu v místnosti odpovídala budoucím klimatickým podmínkám a podlahové vytápění musí být vypnuté.

Laminátové plovoucí podlahy

U laminátových plovoucích podlah je nutné informovat se u výrobce, který z nabízených druhů je vhodný pro podlahové vytápění. Některé typy laminátových plovoucích podlah nesnesou vyšší teploty povrchu než je 26°C, proto jsou k pokládce na podlahové vytápění nevhodné. Po její pokládce by mohlo dojít k seschnutí podlahy a jejímu rozklížení. V tomto případě by na pozdější reklamace nebyl brán zřetel.

Dlažba

Zpravidla nejlepším povrchem pro instalaci podlahového topení je keramická dlažba, kámen či mramor. Pevně navazuje na betonovou desku zalitých trubek podlahového vytápění. Tyto materiály mají dobré tepelně-akumulační a izolační vlastnosti.

 

15.8.2005 | AH www.LepeBydlet.cz

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe