Podlahové vytápění

Dřevěné podlahy na podlahové vytápění ?

drevene1

Fenomén podlahového vytápění vyvolává mnoho otázek , my jsme si v praxi ozkoušeli , že znáte-li veškeré aspekty , není se čeho bát !

 

Jde jen o to zvolit dřevěnou podlahu vhodné konstrukce a vědět, jak o ní dobře pečovat.

K tomu jistě patří i důkladná kontrola podkladu , který musí být rovný , tvrdý a suchý. U betonových podlah nesmí překročit. 1,8 % , u anhydritových podlah pak 0,3% zbytkové vlhkosti v betonu . Je to sice nad rámec norem CSN, ale u podlahového vytápění není opatrnosti nikdy dost . Nedodržení vlhkosti vede totiž vždy k nabobtnání podlahy a její destrukci , která lze napravit již jen celkovou výměnou .

Pro měření vlhkosti je důležité měřit metodou CM , která je jediná průkazná. Při nevyhovující vlhkosti nepomůže ani kvalitní epoxidová penetrace , platí tedy jen klasická rada, topit a větrat . Rovněž je důležité, aby byl dodržen a písemně potvrzen náběhový diagram , který trvá 51 dní , kdy se postupně zvyšuje a snižuje teplota . Na tepelné šoky podlaha reaguje objemovými změnami ,což není žádoucí .

Dále je důležité rozhodnout se pro správný postup pokládky, zda zvolit plovoucí podlahu či celoplošně přilepenou.

Je-li vlhkost ještě v normě dle CSN, tedy například u betonu 2,1% ,určitě raději zvolte pokládku plovoucím způsobem za použití protiparné folie .

Samozřejmě, že daleko komfortnější je pro uživatele celoplošně přilepená podlaha , odpadá kročejový hluk a i z hlediska budoucího broušení a renovace je to lepší a profesionální řešení .

K pokládce je třeba přistupovat s rozvahou, vždyt´ kvalitně zhotovená dřevěná podlaha má sloužit několika generacím. To znamená použití kvalitního lepidla na celoplošné lepení , tedy jednoznačně nějaké kvalitní trvale pružné lepidlo , které dřevu dovolí určité pohyby, aniž by se nám z podlahy stala nevědomky podlaha plovoucí .

Je třeba si uvědomit, že dřevěné podlahy jsou různých konstrukcí a mají rozdílné využití.

Někdy jsme až překvapeni, s jakým strachem a nesprávnými informacemi k nám zákazníci toužící po dřevěné podlaze na podlahovém vytápění přicházejí. Přitom při dodržení základních pravidel bude podlaha na podlahovém topení sloužit zcela bez problémů. Určitá obava je ale na místě. Jsme přesvědčeni, že podlahové vytápění patří především pod studenou dlažbu, která výborně vede teplo a na rozdíl od dřeva není izolant.Naopak je velice studená a podlahové vytápění je zde více než žádoucí. Dřevo je přírodní materiál, který velice citlivě reaguje a přizpůsobuje se aktuálním vlhkostním a teplotním podmínkám. Proto je potřeba při volbě dřevěné podlahy postupovat obezřetně.

 

První otázka, kterou si je třeba ujasnit, je to, co od podlahy očekáváme a o kolik můžeme výšku podlahy zvednout?

podlaha tecaDovoluje-li nám to výška, rádi zákazníkům nabídneme klasické masivní prkna tloušťky 21 mm přišroubované na rošt a položené na kvalitní tepelnou izolaci. Získáme tím dřevěnou podlahu, která je teplá a nehlučná a navíc mnohokrát renovovatelná. Masiv je masiv! Samozřejmě, že i podlaha na podlahové vytápění může být masivní. V zásadě však jen do tloušťky 15 mm a s šířkou do 12 cm, jak nám dobře ukazují zkušenosti z praxe. U širších prken s tangenciálním průběhem letokruhu dochází k prohnutí , tedy vznikají známá korýtka . Řešením můžou být podlahy který mají menší formáty , jako je průmyslová mozaika ( kantovka ) , kdo by si ale nechtěl dopřát pořádnou prkennou podlahu , kde může dřevo plně ukázat svou krásnou strukturou , kresbu a barvu .

U masivních podlah by měl být zákazník také připraven, že podlaha bude pracovat a zvětšení spár během topné sezóny nelze zabránit. Proto doporučujeme podlahy s přiznanou fází , kdy i větší spáry působí záměrně a hezky. Při tloušťce nad 15 mm dochází ke zbytečným ztrátám tepla a energie a tlouštka 20 mm už je jednoznačným mrháním energií .

Z  toho jednoznačné vyplývá, že nejlepší variantou je použít třívrstvou podlahu, která je stabilnější a pracuje méně než masivní podlahy.

S řešením přišla například firma Bergland Parkett z Rakouska , kterou v ČR nabízí naše Podlahové studio Amadeo se sídlem v Plzni,ul.Na Roudné 40 ,která vyvinula podlahy vhodné na podlahové vytápění. Podlahy vyhovují především svou konstrukcí, kdy všechny tři vrstvy tvoří jeden druh kvalitního tvrdého dřeva. Podlaha je proto vysoce stabilní a na případné změny vlhkosti a tepla vrstvy reagují stejně, což je výhoda oproti jiným třívrstvým podlahám, kde je nášlapná vrstva tvořena dřevem tvrdým a ostatní vrstvy zpravidla lacinějším smrkem. Je logické, že jinak pracuje například hustý a tvrdý dub, nežli smrk. Bergland Parkett tedy nabízí vrstvenou masivní podlahu 15 mm tlustou s pětimilimetrovou nášlapnou vrstvou,což je tedy alternativou pro ty zákazníky, kteří chtějí kvalitní masivní podlahu a zároveň si dopřát výhod a pohodlí podlahového vytápění.Samozřejmostí je certifikace pro podlahové vytápění i 30 letá záruka. Tato podlaha je vhodná na všechny druhy podlahového vytápění, u kterého je možno regulovat teplotu do 40 °C. Samotná teplota podlahy pak může dosahovat až 28 °C, a to je plně dostačující k dosažení teploty v místnosti 22 °C. Dodržíte-li tyto hodnoty, což je u moderních topení zcela bez problémů, bude vám podlaha sloužit po desítky let. Pod podlahu je vhodné umístit kontrolní plombu, na které se označí případné překročení teploty. Každý výrobce by měl mít k dispozici tabulky prostupnosti tepla dřevěnou podlahou.U podlah 10 až 15mm jsou ztráty tepla minimální. Povrchová úprava je možná jak lak, tak olej s tvrzeným voskem. Náš tip: použijte právě olej! Kromě ostatních výhod ( přírodnější vzhled, lokální opravitelnost atd. ), které podlaha ošetřená přírodním olejem skýtá, si dovede lépe poradit se změnami teplot a vlhkosti v místnosti.( Podlaha dýchá ) Chcete li mít jistotu , že vaše podlaha bude minimálně pracovat není nic jednoduššího, nežli si pořídit zvlhčovač vzduchu a udržovat relativní vzdušnou vlhkost mezi 50 – 60 % . Je to zdravé ne jen pro vaší podlahu ale i pro Vás .

Třívrstvé dřevěné podlahy tvořené ze stejného druhu dřeva jsou zkrátka stoprocentní řešení na podlahové vytápění, stejně tak pro každého, kdo sice nemá podlahové vytápění, ale chce mít stabilní dřevěnou podlahu.
 

Ilustrační prostupnost tepla u třívrstvých podlah Bergland Parkett ( Rakousko )

Tloušťka podlah 15 mm měřeno KW / m2

Dřevina Tepelná vodivost Celková propustnost tepla – odpor
 Javor evropský  0,14  0,10
 Akát pařený  0,17  0,09
 Bříza  0,14  0,11
 Hrušeň  0,20  0,09
 Buk pařený  0,20  0,09
 Dub  0,20  0,09
 Kouřový dub  0,20  0,09
 Olše pařená  0,14  0,11
 Jasan  0,17  0,10
 Třešeň evrop.  0,17  0,09
 Ořech pařený  0,14  0,10


 

Tloušťka 10,7 mm měřeno KW / m2

Dřevina Tepelná vodivost

Celková propustnost tepla

- odpor

 Javor evropský  0,20  0,06
 Buk pařený  0,20  0,06
 Dub  0,20  0,06
 Jasan  0,17  0,06

Pokládka laminátových podlah na podlahové vytápění dnes již není žádný problém. Každý výrobce by měl doložit certifikát o vhodnosti na podlahové vytápění . Požadavky ohledně podkladu jsou stejné jako u podlah dřevěných . Nutnost náběhového diagramu je stejná .Samozřejmostí notoricky známou je použití vhodného podkladu jako je Tuplex nebo vlnitý papír . Při dodržení pravidel teplot a vlhkostí nehrozí žádné riziko . Podlaha s HDF je tvořena s rozemleté kulatiny a plniv. Tedy ,,pracuje“ méně oproti klasickým dřevěným podlahám . Podlahy jsou většinou 7 až 9 mm , tedy i tepelné ztráty jsou minimální . Závěrem lze říci , že opravdu není čeho se obávat . Sami jsme se s reklamací na laminátovou podlahou na podlahovém vytápění , ještě nesetkali . A to těch realizací máme za sebou celou řadu .

 

Autor článku: Kolektiv Amadeo holding s.r.o.


 

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe