Opravy podlah

Řešíte vyšlapané schody a rozbité dlaždice?

venkovni2

Osvědčenými přípravky na opravy trhlin a nejrůznějších nerovností podlah v interiéru i venku jsou nivelační tmely. Pro správný výběr tmelu jsou určující jeho vlastnosti. Musí být snadno zpracovatelný, mechanicky odolný, rychleschnoucí a po vytvrzení dobře opracovatelný.

Vyznat se širokém sortimentu stavební chemie není v současné době lehké. Na trhu jsou tmely s anorganickou či organickou složkou. Akrylátové, silikonové či s polyesterovou pryskyřicí se pro opravy a rekonstrukce betonových a povrchů z přírodního kamene příliš nehodí. Tady se uplatní tmely na bázi cementů, které nejlépe odolají statickému a mechanickému zatížení schodů a podlah, na nichž zanechal stopy zub času.

Tmel pro opravy v interiéru

Možná, že vám unikla letošní novinka - Jemná opravná hmota Ardex Premium A45 s ardurapid efektem, který ovlivňuje rychlé hydraulické vytvrzení a úplnou krystalickou vazbu vody. Hmota má vzhled šedého prášku, jehož složení výrobce netají. Hlavními komponenty jsou speciální cementy, vybraná plniva a dobře dispergovatelná umělohmotná aditiva. Od toho se odvíjí i vlastnosti tmelu: rychle vytvrzuje, stejně rychle zasychá, lehce se zpracovává a má velkou vydatnost.

Opravný tmel Ardex Premium A45 je určen k vyrovnání a opravám vyšlapaných a poškozených schodů. a podest, pro opravu děr a nerovností, prohlubní a výtluků v potěrech a betonových podlahách. Hmota je nivelační, proto je rovněž vhodná k stěrkování výškových rozdílů a nerovností podlah a dlaždic a schodů.

Pro aplikaci tmelu Ardex Premium A45 nový  musí být podklad suchý, ale pevný nosný, drsný, zbavený prachu a separačních částic. Smícháním s vodou vznikne malta držící tvar, kterou lze zpracovávat po dobu asi cca. 15 minut Tmel. je možné nanášet ve vrstvě od 0 do 10 mm v jednom pracovním kroku, na potěr z litého asfaltu a zbytky lepidel max. 2 mm. Hmota přilne k většině drsných i nesavých povrchů  a je pochůzná přibližně hodinu po aplikaci na povrch. K mechanické odolnosti není co dodat. Po vytvrzení tmel odolává bodovému zatížení nábytkem s kolečky a  je vhodný i pro podlahová topení, není však určen do vlhka a exteriéru.

Kamenné schody budou (jako) nové


K opravám venkovních povrchů můžeme použít rovněž tmel na bázi cementu, Ardex A 46, který je určen pro exteriér tak pro opravy v interiéru. Aplikuje se k opravě děr a nerovností na podlahových plochách z betonu, na cementový potěr, k nivelování a opravám schodnic a podest, ale i k stěrkování stěn před pokládkou obkladů pro vrstvy od 2 do 30 mm. V krátké době po aplikaci je plocha pochůzná a zatížitelná bez následných trhlin, v exteriéru je odolná vůči rozmrazovacím solím  a v interiéru bodově odolává nábytku s kolečky.

Tmel Ardex A 46  je opět šedý prášek se speciálním cementem a má obdobné složení jako tmel Ardex Premium A45. Hmoty se od sebe liší způsobem použití a přípravou podkladu, který může být suchý nebo vlhký, každopádně však musí být dostatečně pevný, nosný, mrazuvzdorný, zbavený prachu a separačních částic. Nedostatečně pevné části povrchu je  nutno odstranit mechanicky: např. frézováním, otryskáním, broušením nebo odsekáním. U hladkých betonových ploch je nutné povrch zdrsnit.
 
Rovněž aplikace tmelu Ardex A 46 je odlišná od práce s tmelem v interiéru. Na savý povrch se nejdříve hmota nanáší v tenké vrstvě jako propojovací můstek a hladítkem se stáhne z povrchu. Poté se nanáší opravná malta v potřebné tloušťce vrstvy. Nesavé a hladké plochy je potřeba opatřit přednátěrem multifunkční epoxidové pryskyřice Ardex EP 2000 s posypem křemičitého písku.

Ve zpracování malty se oba tmely ničím neliší. Prášek se důkladně rozmíchá ve vodě v odpovídajícím míchacím poměru.Směs je pak připravena k okamžitému použití, zpracovatelná po dobu 15 až 20 minut s tím, že nižší teploty prodlužují a vyšší zkracují dobu zpracovatelnosti. Při aplikaci tmelu Ardex A 46 je nutné chránit Vyrovnávací vrstvu před slunečním zářením a průvanem, aby příliš rychle nevyschnula. Už po asi 10 až 20 minutách po nanesení je možné další zpracovávání, jako zafilcování a štukování, odstranění ostrých hran, ořezání rohu schodu nebo následné  vyhlazení. Oba tmely Ardex Premium A45 a Ardex A 46 jsou vhodné jako nivelační vrstva pro podlahová topení.

Autor: Irena Forejtová
Foto Ardex a archiv autorky

25. leden 2008 www.Living.cz

 

 

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe