Opravy podlah

Nový život pro starou podlahu, IV. část

Nový život pro starou podlahu, IV. část

Jak budeme postupovat při amatérské renovaci dřevěné podlahy? Co všechno budeme potřebovat?

Pokud se rozhodnete pro realizaci renovace dřevěné podlahy vlastními silami, budete potřebovat nejenom správné nářadí, ale jistě vás bude zajímat i spotřeba laku nebo brusných kotoučů, případně i taková informace, kolik si můžete dopředu připravit peněz. V následujícím malém přehledu najdete všechny potřebné instrukce i poučení.

 

Připravte si nástroje…

Před zahájením vlastních prací je nutné zamyslet se, co všechno budete potřebovat za nástroje a přípravky:

  • sekáč nebo dláto a dřevěný klín k demontáži soklových lišt
  • kladivo a průbojník k zapuštění případných vyčnívajících hlaviček hřebíků
  • vysavač k odstranění prachu
  • válcovou brusku, kotoučovou okrajovou brusku a příslušné brusné papíry
  • škrabku a brusné papíry pro ruční broušení. (To pouze v případě, že nemáte k dispozici okrajovou brusku.)
  • lakovací váleček, kartáč nebo plochý štětec
  • základní a vrchní parketový lak
  • talířovou brusku pro mezibroušení laku a brusný papír nebo brusnou mřížku
  • prostředek na údržbu a ochranu lakovaných dřevěných podlah

 

Jak na to…

Důlky a vytlačené prohlubně většinou zmizí, jestliže se cíleně zvlhčují. Zvláště účinné je položení vlhké látky na opravované místo, na které se následně přitlačí rozpálená žehlička.

Trhliny, které se nedají uzavřít leštěním ani opravným voskem, se opatrně zabrousí a ošetří zředěným uzavíracím lakem. Přechody se potom vyleští nejjemnější ocelovou vlnou.

Aby se uzavřely trhliny a otvory před tím, než se uzávěr obnoví, použije se speciální dřevná pasta, nebo se dřevo osvěží olejovým nebo voskovým nátěrem.

Jako hmota pro zamazávání poškozených míst a otvorů po hřebících ve starých palubkách se docela jednoduše použije prach vzniklý zabrušováním a smíchá se s trochou uzavíracího laku. V případě větších děr se zamazávací hmota nanáší po vrstvách

 

Spotřeba materiálu při broušení

Důležitou otázkou, kterou si položí každý, kdo se rozhodl pro renovaci vlastními silami, je kolik spotřebuje brusných pásů a kotoučů. Hodně přitom záleží na druhu podlah. Pro lepší orientaci uvádíme spotřebu vždy na 20 m2 podlahy.
V případě parket spotřebujete na broušení uvedené plochy dohromady 3 kusy brusných pásů o zrnitosti 40, 80 a 120. V případě brusných kotoučů budete potřebovat 3 kusy o zrnitosti 40 a po jednom kotouči o zrnitostech 80 a 120.
Palubkové podlahy z jehličnatých dřev, například z borovice nebo smrku, nebo hodně nerovné podlahy budou potřebovat celkem pět pásů – 2 krát 24, 1 krát 40, 1 krát 80 a jeden pás o zrnitosti 120. Brusných kotoučů potom spotřebujete šest – 3 krát 24, 1 krát 40, 1 krát 80 a jeden o zrnitosti 120. 

Brusné materiály obsahují širokou škálu přípravků s různým složením. Od standardního oxidu hlinitého, přes karbid křemíku, který je tvrdší a lépe brousí, až po nejkvalitnější brusný materiál z oxidu zirkoničitého. Ten je určen pro skutečně tvrdé dřevo a vydrží až 5 krát déle než předchozí třídy.

 

Spotřeba materiálu při lakování

Lak se nanáší pomocí válečku nebo lakovacího kartáče v množství 100–120 g/m2 na jednu vrstvu. Tedy z 1 litru laku ošetříte plochu 8–10 m2 v jedné vrstvě. Aplikace základního laku představuje jednu vrstvu a vrchní lak se nanáší dvakrát až třikrát. Pro ošetření 20 m2 podlahy budete tedy potřebovat až osm litrových balení laků.
 

Závady a nedostatky

I přes pečlivou přípravu a dodržování pracovního postupu se může stát, že se na nalakovaném povrchu objeví několik závad a nedostatků. Podívejme se na některé z nich.
Zvýšená drsnost lakovaného povrchu – abnormálně zvednutá vlákna dřeva – tato závada se však vyskytuje v případě použití hrubšího papíru než 120. Druhou příčinou může být množství použitého laku. Další možnou příčinou může nedostatečné zaschnutí prvního nátěru.
Stopy po broušení viditelné v laku – nejčastější příčinou je, že s mezibroušením se začíná příliš brzy. Pokud se začne v této chvíli brousit, lak zaschne na brusném papíře a dřevěný povrch se poškrábe.
Dřevo u krajů je tmavší – použije-li se hrubší brusný papír, lak pronikne do dřeva hlouběji a změní jeho zabarvení. Právě proto se doporučuje používat stejný brusný papír jak na hlavní plochu, tak i na její okraje a rohy.
Odlupování laku po přelakování – pokud chcete původně nalakovanou plochu přelakovat, je dobré si vyzkoušet, který lak přilne k laku původnímu. Test se provádí na malém kousku podlahy a zkouší se mincí. Pokud se lak od rýhy odlupuje, potom je přilnavost nedostačující.


 

22.05.2006 - Vratislav Horák www.svet-bydleni.cz

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe