Opravy podlah

Nový život pro starou podlahu, III. část

Nový život pro starou podlahu, III. část

V tomto pokračování seriálu o renovaci podlah odpovíme na otázku, která trápí podlaháře amatéry: Vyplatí se firma nebo vlastní ruce?

Varianta, kdy si objednáme firmu, nás vyjde o něco dráž. Na druhé straně máme jistotu, že naše podlaha bude skutečně jako nová. Nebudeme muset strávit celý den v prachu a odpadne nám i starost, jak dodržovat správné postupy, aby naše parkety nebudily dojem barevné šachovnice.
 

Jednoduché počty

Zvolíme-li si raději variantu, kdy se spolehneme na své vlastní „české ručičky“, musíme počítat s případnými dalšími náklady na opravu toho, co se nám skutečně nepovedlo. Obě varianty můžeme porovnat na renovované ploše 20 m2 a za využití základního laku Bona Prima a vrchního Bona Mega. Podle ceníku společnosti Bona Parkett platného od února 2006 je práce profesionálních podlahářů při renovaci této podlahové plochy stanovena paušální částkou 8 000 korun + 5 % DPH. Každý metr čtverečný navíc potom stojí 350 korun plus DPH. Vytmelení případných spár přijde na 50 Kč/m2. Za renovaci podlahy o ploše 20 m2 tedy zaplatíte přibližně 9 000 korun včetně DPH.

 

Když pracujeme sami

Stejná firma vás však vybaví vším potřebným i v případě, že se rozhodnete pro renovaci vlastními silami. Pro zapůjčení budete potřebovat vratnou kauci na každý stroj od 3 000 do 8 000 korun. Předpokládáme, že pro naši modelovou renovaci bude stačit jeden den. Nájemné podlahové válcové brusky přijde na 790 korun, okrajové 370 a rotační brusky na 550 korun. Protože nelze přesně dopředu určit množství spotřebovaného materiálu, můžete využít nabídky a zapůjčit si po uhrazení zálohy cca 1 000–2 000 korun větší počet brusných papírů. Vrácený a nepoužitý materiál bude samozřejmě odečten. Pro lakování budete potřebovat minimálně dva litry základního laku Bona Prime Classic (2 krát 389 Kč) a šest litrů laku vrchního Bona Mega (6 krát 590 Kč). Dostali jsme se tedy na částku přibližně 7 000 korun a to ještě nemáme stěrky, tmel, lakovací váleček nebo kartáč a nepočítáme ani částku na pohonné hmoty nebo dokonce prostředky nutné pro opravy toho, co jsme pokazili.

 

Žhavá novinka – Care Cleaner

Velmi důležitým prvkem je také údržba dřevěných podlah. Její správný postup pomůže oddálit vlastní nákladnou renovaci. V letošním roce představí společnost Bona také zcela nový systém pro údržbu a čištění dřevěných podlah Care Floor Cleaner System. Jde o kompletní řadu výrobků péče o dřevěné podlahy nevoskované nebo lakované používané v domácnostech. Celá sada zahrnuje nejenom produkty systému Cleaner a Refresher, ale také nářadí pro aplikaci čisticích prostředků. Nezbývá než učinit první krok. Zamyslet se nad tím, zda vaše podlaha vyžaduje celou renovaci nebo jen údržbu. Pokud se rozhodnete pro kompletní renovaci a nejste zkušenými podlaháři, obraťte se na odborníky. Žádný učený z podlahového nebe nespadl a škody způsobené nesprávným postupem nebo použitím špatných materiálů i strojů, mohou být skutečně vážné.

 

 15.05.2006 - Vratislav Horák www.svet-bydleni.cz

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe