Opravy podlah

Nový život pro starou podlahu, I. část

Nový život pro starou podlahu, I. část

V současné době se vedle nových podlahových prvků stále častěji začínají prosazovat i novinky z oblasti renovace a údržby. Renovace znamená nový život.

Obecně však platí, že broušení a lakování parketových a prkenných podlah by si měl člověk důsledně naplánovat. Za zvážení také stojí, zda si celou renovaci provést sám nebo je výhodnější se obrátit na profesionály.

 


 

Různé přípravky pro renovaci podlah  

 

Renovace nebo údržba?

 

V tomto článku se však budeme věnovat výhradně podlahám dřevěným s tím, že nás bude zajímat zejména jejich renovace. Od vlastního pevného rozhodnutí renovovat dřevěnou podlahu je k samotnému činu ještě poměrně daleká cesta. Otázkou také zůstává, kdy se pro vlastní opravu rozhodnout. Musíme si uvědomit, že dřevo je přírodní materiál, který podléhá času. Pokud ho nenapadnou červotoči a plíseň, může nás bezpečně přežít.

 


 

Správný začátek, ještě lepší konec

 

Profesionální podlaháři mají jedno prosté pravidlo. Můžete používat ty nejlepší laky na světě, a přesto nedocílíte dobrého vzhledu podlahy, pokud nebyla správně a důkladně vybroušena. Stejně tak můžete používat nejlepší brusné prostředky na světě, přesto nedosáhnete dobrého vzhledu podlahy, pokud lak nebyl nanesen správně nebo není ve správné kvalitě.
Lak na dřevěné podlaze zvýrazní všechny její klady, ale stejně tak může upozornit i na nedostatky. Důležitá je tak i vlastní příprava. Nachystat si tedy musíte zejména vhodné pracovní nástroje, kvalitní materiál a seznámit se důkladně s doporučenými postupy.

 

Lak Bona Traffic je určen pro vysoce namáhané dřevěné podlahy a má atraktivní matný povrch

 

 

Lehce na cvičišti….

 

Pokud se vám bude rada o nutnosti vystěhovat všechen nábytek z místnosti, kde se bude brousit, zdát úsměvná, věřte, že se najde hodně odvážlivců, kteří budou trpělivě kroužit bruskou kolem skříní a sedacích souprav. Stejně tak je hodně těch, kteří si nejprve zrenovují podlahu a potom začnou tapetovat nebo malovat. Najde se i hodně odvážlivců, kteří začínají lakovat od krajů s takovou vehemencí, že posléze zjistí, že zůstali sami uprostřed čerstvě nalakované místnosti. Pokud neznají základy létání, musí počítat s tím, že lak zasychá několik dlouhých hodin.
Důležitá je také často podceňovaná vizuální kontrola. Podrobná prohlídka podlahy totiž odhalí vyčnívající hřebíky nebo volné třísky. Nepodceňujte ani důkladné vysátí takto připravené podlahy. Sebemenší vrstva prachu nebo chuchvalců zvířecích chlupů se pod lakem neschová.

 

01.05.2006 - Vratislav Horák www.SvetBydleni.cz

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe