Lépe se svěřit do odborné péče
Okřídlené rčení o „zlatých českých ručičkách“ má jistě své opodstatnění, nicméně, v případě renovace podlah v permanentně obývaném interiéru se oblíbená technologie „urob si sám“ skutečně nedoporučuje. Pokud má být renovace opravdu renovací prodlužující nejen životnost podlahy, ale také zvyšující její pohledovou kvalitu, je lepší vše svěřit odborníkům. Takřka všechny firmy, které působí na domácím trhu jako dodavatelé dřevěných podlah, nabízejí také renovace podlah stávajících. Pokud je ale uživatel přesvědčen o své kompetentnosti, může tento text vnímat jako rámcový návod. Veškeré níže uvedené chemikálie je možné zakoupit u prodejců podlahovin. V případě broušení podlahy, bez kterého není možné renovaci provést, může uživatel využít nabídky a zapůjčit si elektrickou brusku. I tuto službu lze běžně poptávat u podlahářksých firem. Pak už nezbývá nic jiného, než popřát mnoho zdaru. Cena zcela kompletní a profesionální renovace dřevěné podlahy vč. navoskování atd., je investicí dle dodavatele okolo 300 Kč za 1 m2. Středně velký obývací pokoj s výměrou cca 20 m2 tedy bude stát necelých 6 000 Kč. Dalších 50 let nebude nutné na podlahu sáhnout.
Co to vlastně renovace je - úvod
Renovací dřevěné podlahy se míní celá řada úkonů, které promění starou a mnohdy nefunkční podlahu v podlahu novou. Konkrétně se tedy jedná o základní přebroušení a následné nalakování či navoskování. Vosky a laky se volí dle materiálu renovované podlahy a v závislosti na způsobu její údržby a využívání. Jaký vosk či lak je nejvhodnější, to určí firma, které, jak jsme psali, je nejlepší celý proces svěřit. Vosky a laky, kromě toho, že ovlivňují užitnou hodnotu podlahy, mají také vliv na její pohledovou kvalitu. Nejčastěji se jedná o volbu mezi matným či lesklým voskem nebo lakem. Pokud jsou v místnosti jednotlivé kusy nábytků provedeny v lesklém laku, je dobré volit i na podlahu lesklou povrchovou úpravu. Vedle broušení, lakování a voskování podlahy, je další renovační technologií opětovné vytmelení různě vzniklých spár v podlaze.
Samotný výbrus se provádí jak u starých, tak i u nově položených dřevěných podlah. Důvodem je v prvé řadě odstranění přechodů mezi podlahovými prvky pro dosažení maximální rovnosti. U starých podlah se tím odstraní také znečištěný, drsný a jinak poničený povrch podlahy. Broušení se prování několika brusnými kotouči, od nejhrubšího po nejjemnější. Brusku si náš teoretický kutil může včetně kotoučů zapůjčit. Bude jej to stát okolo 400 Kč / den.
Před posledním nejemnějším výbrusem by měly pracovníci firmy – či náš kutil - provést důkladnou prohlídku renovované podlahy a zjistit případný výskyt spár či trhlin, které je nutné zaplnit. Jako plnící hmota slouží speciální spárovací tmel, který se smíchá s brusným prachem právě broušeného povrchu. Tím se dosahuje prakticky stejného barevného odstínu výplně spáry, jako u broušeného povrchu. Teprve po zaschnutí této tmelící hmoty se provede zmiňovaný poslední výbrus. Nyní by měla být podlaha jako nová, rovná, čistá a bez jakýchkoliv spár či mezer. Zbývá jen nalakovat.
Krok č. 3 - lakování
Poslední fáze renovace podlahy se provádí po důkladném očištění povrchu podlahy bez ohledu na to, zdali se lakuje lakem na vodní bázi, či na bázi rozpouštědla. Očištění v podstatě nyní znamená definitivní zbavení se prachu po broušení. Kromě barev a čirosti existuje také škála tvrdosti laků. Do bytových prostor budeme aplikovat lak jiné tvrdosti, pružnosti či odolnosti proti chemikáliím, než kupříkladu ve sportovních halách či komerčních prostorách. V zásadě se na podlahu nanáší nejdříve lak základní a poté se dle požadavku uživatele volí závěrečný lak s ohledem na barvu a jiné pohledové vlastnosti. Lak si náš kutil může vybrat za vzorníku. Stačí, když bude znít matriál podlahy.
Orientační ceny za renovaci
Zákazník má možnost objednat kompletní renovaci, nebo jen některé úkony a zbytek si tedy dle úvahy může udělat sám. Cena broušení se pohybuje od 100 Kč / m2. Tmelení je investicí od 50 Kč / m2. Nanesení základního laku stojí cca 60 Kč / m2a vrchního laku pak 130 Kč / m2.
24. leden 2006 www.Living.cz
Lakování přichází na řadu až jako poslední. Nejprve se provede nátěr základní a teprve poté se mohou začít řešit pohledové vlastnosti vrstvy laku dle přání zákazníka.
Před lakováním je nutné podlahu definitivně začistit a to v případě nutnosti i ručně pomocí jemného smirkového papíru.
Broušení podlahy,které se dá použít i pro odstranění jinak neodstranitelných nečistot, patří k základní operaci při renovaci dřevěné podlahy.