PVC

Linoleum: Není lino jako LINO

Linoleum: Není lino jako LINO

Není lino jako LINO. Linoleum patří mezi podlahové krytiny používané již více než sto padesát let! Ještě dnes je však tato podlahová krytina často zaměňována s podlahovými krytinami z PVC (polyvinylcholoridu). Přitom je mezi těmito materiály, ačkoliv jsou si na první pohled velmi podobné, výrazný rozdíl!

Základní rozdíl mezi linoleem a PVC tkví v jejich složení. Zatímco linoleum je vyráběno na ryze přírodní bázi, základ PVC je syntetický.

 

Linoleum

Základní složku Linolea tvoří jutová tkanina, lněný olej, korková, dřevěná nebo pískovcová moučka, pryskyřice a barevné pigmenty. Tato krytina je pružná, měkká, je výborným tepelným a zvukovým izolantem, je odolné proti vrypům a oděru. Kvalitní linolea budou ozdobou naší domácnosti po velmi dlouhou dobu. Životnost této krytiny se pohybuje až kolem sta let. Co se týče barevnosti jsou linolea jednobarevná popřípadě melírovaná. Jestli-že toužíte po vzorované podlaze, pak je nutné zkombinovat více barevných typů linoleí, popřípadě zvolit jinou podlahovou krytinu. Při správné péči vydrží řadu let pěkné – na údržbu je vhodné používat speciální vosk, nikoliv universálními saponáty. Ty jsou velmi agresivní, naleptávají strukturu krytiny, takže nečistota proniká do pórů a hůře se odstraňuje. Výrobci doporučují linoleum ošetřovat speciálními přípravky. Linoleum není vhodné umisťovat do trvale vlhkých prostor, např. koupelen či prádelen.

Novinkou v oblasti linoleí jsou desky, které se oproti klasické metráži nelepí, ale spojují zámkovou metodou. To umožňuje větší barevnou variabilitu v celkovém provedení podlahy a proto je vhodné i lino do dětského pokoje.

 

Polvinylchlorid

Jak již bylo řečeno, jedná se o synteticky vyráběnou podlahovou krytinu. Největší předností PVC je široká škála možných vzorů, které mohou napodobovat i přírodní materiály jako například dřevo či kámen. Je méně odolné, jeho životnost závisí na tloušťce krytiny a její předpokládané zátěži. Kvalitní PVC krytiny nám můžou plně sloužit až po dobu pětadvaceti let. Při koupi této podlahové krytiny byste se měli zaměřit na piktografické značky, na kterých výrobci uvádí do jakým podmínek je konkrétní krytina vhodná – uvádí tloušťku a předpokládanou zátěž. Při výběru krytiny byste měli dbát pokynů výrobce pro pokládku a údržbu. PVC je oproti linoleu pružnější, pokud na něj z výšky spadne těžký předmět, má lepší schopnost navrátit se do původního tvaru. Proto se také lépe hodí tam, kde se chovají domácí mazlíčci.

Jakou krytinu tedy zvolíme závisí na tom, jaké máme představy o vzoru krytiny. Jestli-že chcete zvolit pestřejší barvy a vzory, pak sáhněte po krytinách z PVC, které je v tomto ohledu mnohem variabilnější. Obě tyto krytiny jsou vhodné do domácností alergiků. Jestli-že je krytina celoplošně nalepená, pak můžete využít i podlahové vytápění.

 

 

Cenová relace

Cena linolea se i s pokládkou pohybuje od 1.000,- korun za metr čtvereční. PVC lze zakoupit laciněji, cena se i s pokládkou pohybuje od 500,- korun za metr čtvereční. Pozor však na příliš laciné PVC krytiny, bývají velmi tenké a tudíž se snadněji opotřebují a téměř nic nevydrží. V porovnání životnosti materiálu v závislosti na ceně však levněji vychází podlaha s krytinou z kvalitního linolea. Na druhou stranu, můžete ale PVC krytinu o to častěji obměňovat.

 

12.9.2005 | AH www.LepeBydlet.cz

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Michal  (7.4.2011 9:22)

Dobrý den proc neodpovídáte na dotazy ?

Iva  (18.2.2011 21:55)

Dobrý den mám nové lino a udělala se mi tam boule,tak to opravili a ted tam mám takový nášlap/hrb,který je vidět.Prý se s tím nedá nic dělat,poradíte mi co s tím?Asi se to nerozšlápne co?Děkuji za rychlou odpoved

Martin  (10.2.2011 7:51)

Dobrý den.Z důvodu rekonstrukce chci nahradit staré lino novým.Jedná se o vstupní chodbu z venku do baráku,tak Vás prosím o radu,jak správně vybrat lino,či PVC,pro tento prostor.Je to místo s velkou zátěží,s každodenním chozením.Děkuji za odpověď a radu

Radka  (28.11.2010 15:37)

Dobrý den,
prosím Vás o radu....rekonstrujeme dům a váháme zda dát do spodního patra kde bude propojená kuchyn,jídelna+obyvák lino či plovoucí podlahu.Budeme mít podlahové topení..Více se nám líbí plovoucí podlaha,ale hodně lidí nás od ní odrazuje-že je studená (přece jen nebudeme topit celý rok) a hlučná.Máme malé děti....takže by podlaha měla by i odolná -:) Děkuji za odpověd

Agáta  (4.10.2010 9:47)

Dobrý den,
potřebuji poradit: máme v kuchyni studenou dlažbu, kterou nechci sundavat, ale přes ní dát něco, čím se podlaha zateplí a bude odolávat kuchyňskému provozu. MOC děkuji za radu:))!

Renata  (31.3.2010 18:03)

Dobrý den, potřebovala bych poradit, jakou podlahu do obývacího pokoje, kde je denně rozkládané lůžko na kolečkách, aby nebyly vidět stopy koleček, jako to je nyní na koberci.
Děkuji

Anna  (30.3.2010 18:30)

Dobrý večer.
Prosím o radu. Jakou máme dát podlahu do rodinéno domku. Máme vytápěné podlahy. Přemýšlíme o vinylové podlaze. Jde položit vinylová podlaha i na schody?

Kuba  (28.1.2010 8:11)

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jakou podlahu dát,jestli plovoucí nebo lino?byt mám podkrovní,a mam omezené fin.prostředky 300kč/m2.děkuji

Anna  (5.1.2010 12:16)

Dobrý den, chtěla bych poradit ve volbě vhodné podlahy. Cena nerozhoduje. Podlaha by měla být odolná proti poškrábání od psa a dobře se udržovat. Jde o podlahu v obývacím pokoji. Chtěla bych dřevo nebo nějakou jeho imitaci.
Děkuji za radu.

Pavel  (28.11.2009 22:47)

Dobrý den, doporučuji Thermofix, velmi odolná krytina, množství vzorů, absolutně se nemusíte bát poškrábání, vydrží opravdu hodně.

Šárka  (4.11.2009 11:34)

Dobrý den,
prosila bych Vás o radu. Delám rekonstrukci bytu a rozhoduju se jakou podlahovou krytinu zvolit (zda linoleum nebo plovoucí podlahu). Byt mám sklepní takže mám strach, že plovoucí podlaha bude moc chladná. Také mám psa s drápkama a který čůra, kde chce. Prosila bych o radu, která podlaha by byla vhodnější a pokud linoleum tak který druh. Mám omezené fin. prostředky takže do podlahy můžu investovat max. 300-400 Kč/m2.
Děkuji za radu.


Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe