Laminátové podlahy

Plovoucí podlahu ano, ale jakou?

Plovoucí podlahu ano, ale jakou?

Už jste se rozhodli – chcete plovoucí podlahu. Ale jakou? Na trhu je jich tolik, jaké má která vlastnosti a kolik stojí? Ve specializovaných prodejnách vám samozřejmě poradí nejlépe, ale pokud nechcete jít do obchodu jako podlahou nepopsaná deska, přečtěte si pár nejzásadnějších informací.

Jsou to banální věci a otázky, ale znáte na ně předem odpověď? Proč je vlastně plovoucí podlaha plovoucí? Název je dán faktem, že podlaha není pevně spojená se spodní vrstvou. Buď se tedy jednotlivé lamely spojují do sebe zámkovým způsobem nebo se přímo lepí v drážkách.

Zámkový způsob má své výhody


Výhody zámkového provedení jsou v tom, že je lze zase pohodlně rozdělat a umístit jinde, což ocením hlavně v případech stěhování. Další výhodou je oproti kobercům například to, že nezachycují prach ani roztoče. Jejich povrch je navíc i pohodlný na údržbu. Stačí mop a voda.

Dělení


Podlahy se většinou dělí na tři druhy – dřevěné, korkové a laminátové. Všeobecně platí, že co je přírodní, to je dražší. Tak je tomu i tady. Podlahy dřevěné jsou úplně finančně nejnáročnější, ale také mezi lidmi nejoblíbenější. Dubové a bukové podlahy mají vynikající tepelné a izolační schopnosti, navíc jejich životnost je proti umělým až dvakrát vyšší.

Finančně náročnější dřevo

Dřevo navíc působí útulně, na údržbu je ovšem jako všechny přírodní materiály náročnější. Masiv je ovšem opravdu kvalitní, někteří výrobci udávají životnost dřevěných plovoucích podlah až do třiceti let.

Ekologický korek


Korkové plovoucí podlahy také vydrží dlouho, až pětadvacet let. Jedná se navíc o ekologický materiál, který je teplý a měkký. Je však už méně odolný než dřevo a údržba je stejně náročná.

Oblíbený laminát


Nejrozšířenější jsou plovoucí podlahy laminátové. Jedná se o napodobeniny dřevěných materiálů, jsou tedy finančně méně náročné, snadno se udržují, ale vydrží téměř dvakrát kratší dobu než podlahy dřevěné. Záleží samozřejmě ale i na tom, jak se o podlahy dokážeme starat!

Martina Tlachová
 

29. leden 2009 www.Living.cz 

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe