Koberce

Výběr koberce

Výběr koberce

V oblasti podlahových krytin ustupují klasické celoplošné koberce do pozadí a uvolňují místo materiálům, které jsou více in. Přesto má ale jejich využití v interiérech své opodstatnění. Jak tedy zvolit ten správný – jakými radami se řídit při výběru koberce a jeho pokládce?

Především instalace celoplošného koberce v místnosti interiér zútulní a barevně dotvoří. Není to však pouze estetický prvek, ale hlavně tepelný a protihlukový izolant.


Celoplošné koberce vybíráme zejména s ohledem na plánovaný stupeň jejich zatížení. Jiné požadavky budeme mít na koberec umístěný v dětském pokoji, chodbě či kanceláři. Dalším důležitým hlediskem výběru je materiál, z něhož je koberec zhotoven. Poměr výšky jednotlivých vláken k jejich množství na jeden metr čtvereční totiž udává celkovou životnost koberce. Z materiálů lze zvolit vlákna syntetická nebo přírodní.

 

 

Syntetická vlákna

 

 • polyamid – tato vlákna jsou většinou dutá mají vynikající akustické vlastnosti a jsou velmi vzhledné, koberec vyrobený z polyamidu má výbornou tvorovou paměť

   

 • polyakryl – také tyto koberce mají vynikající vlastnosti srovnatelné s koberci vyrobenými z polyamidu

   

 • polypropylen – tento materiál patří mezi levnější, což se také odrazí v příznivé ceně koberce vyrobeného z tohoto materiálu, na druhou stranu bude na tomto koberci záhy patrná jeho opotřebovanost – snadno se ochodí, naproti tomu je jeho přirozenou vlastností antistatická úprava

   

 • nylon – zaručuje mimořádnou pružnost a trvanlivost koberce, tento typ materiálu také velmi dobře odolává špíně, dnes jsou dokonce samozřejmostí koberce s tzv. „nešpinavou úpravou“

 

 

Přírodní vlákna

 • vlna

   

 • hedvábí

   

 • kokosová vlákna

   

 • sisal

   

 • bavlna

 

Koberce vyrobené z přírodních materiálů jsou mnohem nákladnější, ale také luxusnější. Aby si stále zachovaly svou přirozenou krásu je nutné jim věnovat zvýšenou pozornost.

 

Konstrukce koberce

Kvalitu koberce pak určuje jeho konstrukce. V současné době jsou nejpoužívanější tři základní typy konstrukce koberců.

 • smyčka – povrch těchto koberců je jak již název napovídá tvořen smyčkou. Jednotlivé smyčky mohou být buď stejně vysoké nebo v odlišné výšce tzv. berberová smyčka. Tyto koberce jsou velmi trvanlivé a jsou určeny do náročnějších prostor.

   

 • střižený vlas – při výrobě se konce jednotlivých smyček sestříhávají. Koberec pak působí luxusnějším a komfortnějším dojmem. Je vhodný pro použití do běžných domácností.

   

 • kombinace smyčky a střiženého vlasu – tyto koberce jsou velmi elegantní a mají výborné užitné vlastnosti.

 

Při výběru koberce také nesmíme zapomenout na barvu a vzor. Měly by vhodně ladit s celkovým vyzněním interiéru a podtrhnout jeho krásu. Pamatujte také na to, že barvy dokáží ovlivnit naší náladu a také s místností vykouzlit optické triky. Tak například tmavší barva koberce s výraznějšími vzory dokáže místnost zmenšit, ale zároveň zútulnit. Světlé barvy naopak prostor zvětší, zesvětlí jej a nechají vyniknout kráse nábytku.


Při návštěvě specializované prodejny zjistíte, že u každého koberce je připevněný štítek, který nevypovídá pouze o rozměrech koberce. Naleznete zde také zmínku o použitém materiálu, popřípadě jeho kombinaci, doporučení a vhodnost použití (dětský pokoj, chodba, či extrémně zatěžované prostory jakými jsou např. kanceláře či banky) a také o jeho ceně. Ještě předtím, než se rozhodnete ke koupi musíte předem zjistit jaké rozměry koberce vlastně budete potřebovat. Přesně si změřte velikost místnosti po celé její šířce a délce, pokud si nejste jisti, pak raději na každé straně přidejte pár centimetrů. Pokud se jedná o atypicky řešenou místnost, pak je vhodné si pořídit její schematický náčrtek s uvedením příslušných rozměrů. Kvalifikovaný prodavač by vám pak měl umět přesně spočítat kolik krytiny budete potřebovat i s ohledem na možné nastavování koberce.


Při pokládce koberce je nutné předem zajistit rovný, suchý a čistý podklad. Při neodborném nebo špatném položení koberce je ovlivněna nejenom jeho estetická stránka, ale hlavně funkčnost. Pokud si na položení netroufnete sami, pak se obraťte na specializovanou firmu. Také v příslušné prodejně vám jistě nějakou kvalitní firmu doporučí, jestli-že vám pokládku přímo sami nezajistí.

 

12.1.2006 | AD www.LepeBydlet.cz

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe