Dřevěné a přírodní podlahy

Marmoleum… podlaha dle Vaší fantazie…

Marmoleum… podlaha dle Vaší fantazie…

Možná už jste slyšeli o typu podlahy zvané marmoleum. Vyrábělo se totiž už koncem devatenáctého století v Nizozemsku, u nás se toto přírodní linoleum začalo mohutněji propagovat až v posledních dvou letech. Do té doby se marmoleum používalo ve veřejných budovách (tělocvičnách, nemocnicích, jeslích…), nyní se ale stále více lidí dozvídá o množství kvalit této podlahy a chce ji také mít doma.

Copak je to vlastně marmoleum…

Marmoleum je ryze přírodní materiál, základ pro výrobu tvoří lněný olej, který se po přidání kyslíku mění na lněnou fermež. Dále se přidává směs z pryskyřice, vápence, pigmentů a 
moučky ze dřeva a korku. Tato směs se zahřeje a pod vysokým tlakem je lisována na jutovou textilii. Při pokládání podlahy z marmolea je velmi důležitá dřevovlákninová, voděodolná deska HDF s vrstvou korku. 

 

Hlavní přednosti marmolea

  • Marmoleum… podlaha dle Vaší fantazie…Těm, kteří se snaží žít ekologicky, se jistě zalíbí právě složení marmolea. Skládá se z velmi dobře obnovitelných zdrojů, rozhodnete-li se pro marmoleum, nijak nezatížíte životní prostředí. A navíc, poté, co doslouží, můžete jej bez problémů spálit či dokonce kompostovat.
  • Obdivuhodná je taktéž výdrž této podlahy – můžete se po ní procházet až 30, ale i 50  let.
  •  Dobře vede teplo, je tedy vhodné pro podlahové vytápění. To ovšem není příliš nutné, samo marmoleum je teplejší než klasické linoleum nebo plovoucí podlahy.
  •  Má bakteriostatické vlastnosti, potlačuje množení bakterií a mikroorganismů - je proto vhodné pro alergiky a astmatiky.
  • Chůze po marmoleu je díky pružnosti materiálu příjemná a navíc tlumí kročejový hluk.
  • Na marmoleu je nanesena vrstva ochranného polymeru – podlaha je tak odolná vůči poškození. Dobrá zpráva pro kuřáky – v případě popálení podlahy cigaretou stačí vrchní vrstvu opatrně seškrábat a poté opět natřít.
  • Pro mnoho uživatelů spočívá hlavní přednost marmolea v tom, že se díky přírodním pigmentům nabízí v pestré škále barev. Různé jsou i varianty provedení, můžete zvolit marmoleum v roli, anebo si poskládat barevnou podlahu ze čtverců či obdélníků. Se svou podlahou si tak můžete pohrát, jak jen vám je libo

     

Údržba marmolea

Pro ženy či muže, kteří nemají dostatek času na úklid domácnosti, máme další plus – čištění marmolea spočívá v pouhém přetření prachovým mopem. Pouze při větším úklidu je vhodné
použít vodu a  vhodný čistící prostředek. Některé ženy si ovšem stěžují, že po užití voňavého prostředku začne podlaha zapáchat, což trvá až do uschnutí.
 

A za kolik lze marmoleum pořídit…?

Marmoleum se pohybuje v různých cenových relacích. Záleží na tom, jaký typ a barvu si vyberete. Metr čtvereční může stát 500 korun, nebo také 1500 korun. Pořizovací cena je sice vyšší než u laminátových podlah, ale nižší než u podlah dřevěných.

 

19.11.2008 - Michaela Wronová www.svet-bydleni.cz

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe