Copak je to vlastně marmoleum…
Marmoleum je ryze přírodní materiál, základ pro výrobu tvoří lněný olej, který se po přidání kyslíku mění na lněnou fermež. Dále se přidává směs z pryskyřice, vápence, pigmentů a
moučky ze dřeva a korku. Tato směs se zahřeje a pod vysokým tlakem je lisována na jutovou textilii. Při pokládání podlahy z marmolea je velmi důležitá dřevovlákninová, voděodolná deska HDF s vrstvou korku.
Hlavní přednosti marmolea
- Těm, kteří se snaží žít ekologicky, se jistě zalíbí právě složení marmolea. Skládá se z velmi dobře obnovitelných zdrojů, rozhodnete-li se pro marmoleum, nijak nezatížíte životní prostředí. A navíc, poté, co doslouží, můžete jej bez problémů spálit či dokonce kompostovat.
- Obdivuhodná je taktéž výdrž této podlahy – můžete se po ní procházet až 30, ale i 50 let.
- Dobře vede teplo, je tedy vhodné pro podlahové vytápění. To ovšem není příliš nutné, samo marmoleum je teplejší než klasické linoleum nebo plovoucí podlahy.
- Má bakteriostatické vlastnosti, potlačuje množení bakterií a mikroorganismů - je proto vhodné pro alergiky a astmatiky.
- Chůze po marmoleu je díky pružnosti materiálu příjemná a navíc tlumí kročejový hluk.
- Na marmoleu je nanesena vrstva ochranného polymeru – podlaha je tak odolná vůči poškození. Dobrá zpráva pro kuřáky – v případě popálení podlahy cigaretou stačí vrchní vrstvu opatrně seškrábat a poté opět natřít.
- Pro mnoho uživatelů spočívá hlavní přednost marmolea v tom, že se díky přírodním pigmentům nabízí v pestré škále barev. Různé jsou i varianty provedení, můžete zvolit marmoleum v roli, anebo si poskládat barevnou podlahu ze čtverců či obdélníků. Se svou podlahou si tak můžete pohrát, jak jen vám je libo
Údržba marmolea
použít vodu a vhodný čistící prostředek. Některé ženy si ovšem stěžují, že po užití voňavého prostředku začne podlaha zapáchat, což trvá až do uschnutí.
A za kolik lze marmoleum pořídit…?
Marmoleum se pohybuje v různých cenových relacích. Záleží na tom, jaký typ a barvu si vyberete. Metr čtvereční může stát 500 korun, nebo také 1500 korun. Pořizovací cena je sice vyšší než u laminátových podlah, ale nižší než u podlah dřevěných.
19.11.2008 - Michaela Wronová www.svet-bydleni.cz